GOG çıkıyor

0
119

Anadilinde eğitim göremeyen çocuklar için Kürtçe çizgi roman çocuk dergisi GOG çıkıyor. Derginin kurucuları arasında yer alan İman Cici, bu projeyi hayata geçirmek için desteğe ihtiyaç duyduklarını söyledi.

MIHEME PORGEBOL

Birçok dergi, gazete ve mecrada yayımlanan işleriyle bilinen Karikatür sanatçısı İmam Cici, şimdi en başa dönüp çocukluk hayalini gerçekleştirmek istiyor. Bu hayalin Kürtçe çocuk dergisi çıkarmak olduğunu ifade eden Cici, bunun için de desteğe ihtiyacı olduğunu belirtiyor. Çizer İmam Cici, Kürt masalları ve hikayeleriyle birlikte tüm dünyadan bilim ve sanat haberlerinin yer aldığı sayfalar yayımlayarak çocuklara hem eğlenceli hem de eğitici bir içerik sunmayı hedeflediği GOG projesi için destek bekliyor.

Şimdilik online olacakCici bu projesiyle ilgili olarak, “Şimdilik dergiyi basmaya imkanlarım elvermiyor, o nedenle GOG’u okuru ile online ortamda buluşturmakla işe başlayacağım” dedi.Adını eski bir Kürt çocuk oyunundan alan GOG’u, çizgi roman ağırlıklı aylık bir çocuk dergisi olarak tasarlayan Cici, GOG’da Red Kit, Yakari, Thorgal ve Milo gibi yabancı çizgi karakterlerin yanı sıra Doğan Güzel, Ender Özkahraman gibi karikatür sanatçılarının da çizgi romanlarına yer verileceğini söyledi.

Tüm çocuklara ulaşmak istiyoruzŞimdilik dergiyi basmaya imkanlarının olmadığını belirten Cici, “Her hanenin internetten alışveriş yapacak araçlara ve imkanlara sahip olmadığını biliyorum. Bu nedenle dijital satıştan elde edeceğimiz gelirle GOG’u ileride basılı da yayımlayarak bütün çocuklara ulaştırmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Hanuka destek veriyorAvrupa dahil, Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı her yere ulaşmak istediklerini ifade eden Cici, GOG’un daha proje aşamasında yoğun ilgi gördüğünü dile getirdi. Cici, “Uluslararası ödüllü çizgi roman sanatçısı Asaf Hanuka GOG’a ilgillerini arz ederek desteklerini sundu. Hanuka, dedesinin Kürdistan’dan geldiğini ve bu yüzden de olsa destek olmak istediğini belirti. Bu nedenle ilk sayı için bir sayfalık çizimini karşılıksız verdi” ifadelerini kullandı.

GOG destek bekliyorBu desteğin sağlanabilmesi amacıyla online bağış sitesi fongogo.com’da bir kampanya da başlatıldı. https://fongogo.com/Project/ilk-kurtce-cizgi-roman-cocuk-dergisi-gog-desteginizi-bekliyor-2 adresinden ulaşılabilen bağış kampanyasında şu ifadeler yer aldı: “Türkiye’de yirmi milyonu aşkın Kürt olmasına ve Türkiye’de konuşulan en yaygın ikinci dil olmasına rağmen Kürtçe, anadil eğitim hakkı olmayan bir dildir. Bunun da ötesinde Zazaca, Unesco raporlarında yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan bir dil olarak geçer. Dilimizi bu durumdan korumanın tek yolunun çocuklara ulaşarak onların ana dilleri ile bağ kurabilmelerini sağlamak olduğunu düşünüyorum. GOG tam da bu amaçla ortaya çıktı. Çocukların resimli yayınları daha keyifle okuduklarını biliyoruz. GOG’u destekleyerek çocuklarımızın anadillerinde okuma-yazma becerilerini, çizgi romanın akıcı ve eğlenceli anlatımıyla geliştirmelerini sağlayabilirsiniz. Bizlere vereceğiniz destekle sadece Kürt çocuklarına dergilerini hediye etmiş olmayacaksınız; aynı zamanda binlerce yıldır var olan kadim bir kültürün devamına da katkıda bulunmuş olacaksınız.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here