Mezarlık tahribatı AYM’ye taşındı

0
168

Erciş’te mezarların tahrip edilmesine dair yapılan suç duyurusu hakkında ‘takipsizlik’ kararı verilince avukatlar, konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı

Van’ın Erciş ilçesine bağlı Şarbazar (Şehripazar), Panî (Taşlıçay) ve Soskên (Keklikova) mahallelerinde, farklı tarihlerde çıkan çatışmalarda yaşamını yitiren PKK’lilerin cenazelerinin bulunduğu mezarlar 17 Nisan’da savcılık talimatıyla askerler ve korucular tarafından balyozlarla parçalanmıştı. Aileler, bunun üzerine avukatlar aracılığıyla “Kişinin hatırasına hakaret” ve “İbadethanelere ve mezarlıklara zarar vermek” gerekçeleriyle Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre savcılık, yapılan başvuru hakkında “takipsizlik” kararı verdi. Avukatlar, savcılığın kararına karşı ise Erciş Sulh Ceza Hâkimliği’ne itirazda bulundu. Hakimlik, yapılan itirazı reddetti.

Aile avukatları, itirazın reddedilmesi üzerine konuyu Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşıdı. AYM’ye yapılan bireysel başvuruda, mezarlıkları tahrip eden kişiler hakkında “Kişinin hatırasına hakaret” ve “İbadethanelere ve mezarlıklara zarar vermek”ten işlem yapılması talep edildi.

VAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here