HDP: Fransa’daki katliam inanç istismarcılığının eseri

0
126

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Fransa’daki katliama ilişkin yazılı açıklama yaptı.

“Fransa’nın Nice kentinde DAİŞ yöntemleriyle bir kilisenin önünde 2’Sİ kadın olmak üzere 3 Fransa vatandaşın katledilmesini üzüntü ile öğrendik” diye başlayan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

‘BÜTÜN DÜNYA TUTUM ALMALI’

“Öncelikle saldırı sonucu vahşice katledilen kişilere rahmet, ailelerine ve Fransa halkına sabır ve başsağlığı diliyoruz. Fransa’da yaşanan bu gerilim, iki farklı dinin inancın çatışması değil, dinci ırkçı siyasetin sonucu olan bir nefret cinayetidir.

İktidarların halkların inanç ve değerlerini, dinci, ırkçı ve popülist siyasetin malzemesi haline getirmelerine hep birlikte karşı duralım.

DAİŞ benzeri yöntemlerle halklar arası çatışmayı körükleyen barbar anlayışa karşı bütün dünya halkları Kuzey ve Doğu Suriye’de insanlıktan yana tavır aldığı gibi bugün de Fransa’da yaşananlara karşı aynı tutum alınmalıdır.

Halkların hem DAİŞ zihniyetine hem de bu zihniyeti fırsata çevirmeye çalışan istismarcı siyasete karşı olduğunu gösterme zamanıdır.

Bütün halklar ve inançları sağduyu ve barış içerisinde ortak hareket etmeye ve bu barbar anlayışa karşı durmaya çağırıyoruz.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here