İzmir’de şiddetli deprem: Çok sayıda bina çöktü

0
223

Ege Denizi’nde şiddetli bir deprem meydana geldi. Deprem sonucunda çok sayıda binanın yıkıldığı belirtildi. AFAD şuana kadar 6 ölü 202 yaralının olduğu bilgisini paylaştı

İzmir’de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde 6 kişi hayatını kaybetti. En az 202 kişinin yaralandığı duyuruldu.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), İzmir’de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde 6 kişinin hayatını kaybettiğini, en az 202 kişinin yaralandığını açıkladı.

Ege Denizi’nde İzmir’in Seferihisar ilçesinde saat 14.51’de bir deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünü, 6,8 olarak, AFAD ise 6,6 büyüklüğünde olarak duyurdu.

Bazı evlerin yıkıldığı belirtilirken, çok sayıda bina da hasar gördü. Bu arada depremin ardından Seferihisar’da deniz seviyesinin yükseldiği ve birçok evi su bastığı bildirildi.

Güncel gelişmeler;

İzmir’de bulunan 4 hastanenin hasar nedeniyle tahliye edildiği öğrenildi. Hastanelerden tahliye edilen hastaların sedye ve tekerlekli sandalyede bekledikleri görülüyor.

Yıkıma ilişkin açıklamalarİBB Başkanı İmamoğluİstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, arama kurtarma konusunda uzman 150 personel ve 21 aracın İzmir’e doğru yola çıktığını duyurdu. İmamoğlu, “Geçmiş olsun İzmir, İstanbul yanınızda” dedi.Sığacık Muhtarı

Sığacık Mahallesi Muhtarı Yaşar Keleş, BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada tekerlekli sandalyedeki bir kişinin deniz yükseldiği sırada su altında kalarak hayatını kaybettiği bilgisini verdi. Keleş, “Bizim mahallede teyzemiz, elinde büyüdük sayılır. Tekerlekli sandalyedeydi. Deprem olunca evden tekerli sandalyeyle çıkardılar. O an deniz geldi, herkes panik içerisindeydi, onun da tekerlekli sandalyesi devrildi. Koşturduk, kaldırdık, kurtardık ama su yutunca kurtaramadık. Tsunami oldu, herkes can derdinde, bir boy deniz oldu. Onu sonradan bulduk kaldırdık ama kurtaramadık” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, kişisel Twitter hesabında “İzmir’de yaşanan deprem nedeniyle evlerine giremeyen vatandaşlarımız, arzu etmeleri halinde din görevlilerimizin rehberliğinde uygun olan camilerimizde diledikleri kadar kalabilirler” açıklamasında bulundu.

İçişler Bakanı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ”Şu ana kadar İzmir Bornova ve Bayraklı’da 6 binanın yıkıldığı ihbarı geldi. Uşak, Denizli, Manisa, Balıkesir, Aydın ve Muğla’da binalarda ufak çatlaklar dışında ve can kaybı ile ilgili herhangi bir ihbar gelmemiştir” açıklaması yaptı.

Bornova Belediye Başkanı

NTV yayınına bağlanan Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ da ”Bayraklı tarafında yıkık bina sayısı fazla. 4 katlı binanın yıkıldığını biliyoruz. Bornova’nın merkezinde sıkıntı yok” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı

Konuya ilişkin bir açıklama da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’den geldi. Soyer, özellikle Bayraklı’da bina yıkımlarının olduğunu belirterek, şimdiye kadar 20’ye yakın bina yıkımı ihbarı aldıklarını açıkladı. Soyer ayrıca ‘Bayraklı bölgesinde enkaz çalışmalarının hızlanabilmesi özel araç kullanımının azalması gerekiyor. Bu bölgeyi ve bölgeye giden yolları kullanmamaya özen gösterelim’ çağrısında bulundu.

AFAD: 4 kişi yaşamını yitirdi

AFAD’dan yıkıma ilişkin yapılan açıklamada ilk bilgilere göre 4 kişinin yaşamını yitirdiği ve 152 yaralının olduğu belirtildi. AFAD ayrıca “Yolları acil durumlar için boş bırakın. Hasarlı yapılara kesinlikle girmeyin” çağrısında bulundu.

Kandilli Rasathanesi’nden yeni açıklama

Kandilli Rasathanesi Müdürü Haluk Özener depreme ilişkin açıklama yaptı. Açıklamda Depremin büyüklüğünü 6.9 olarak belirten Özener, 30-40 km’lik fay hattının kırıldığını söyledi. Özener ayrıca depremden sonra tsunaminin olduğunu ifade etti.

70 kişi sağ çıkarıldı

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger de deprem ilişkin açıklama yaptı. Tüm binalara ulaşıldığını söyleyen Köşger, 70 kişinin enkaz altından sağ çıkarıldığını açıkladı.

Ayrıntılar geliyor…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here