PEN: Erdoğan hedef gösteriyor

0
147

Yazarlar Birliği PEN, Fransa’da bir tarih öğretmeni Samuel Paty’nin bir cihadçı tarafından başı kesilerek katledilmesi ilgili bazı Müslüman ülke liderlerinin yaptığı açıklamaları eleştirdi. PEN, Erdoğan’ın da aralarında olduğu bazı “despot liderlerin” hak ve özgürlüklere saldırdığını belirtti. 

 

PEN Almanya, bu liderlerin cinayeti kınamak yerine hak ve özgürlükleri hedef aldığını açıklayarak, Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi bazı ”despot liderlerin” cinayetle ilgili değerlendirmelerinin hukukun üstünlüğüne, hak ve özgürlüklere saldırı olduğu vurguladı.

PEN Almanya Başkanı Regula Venske, Almanya’da faaliyet gösteren dini toplulukların sorumlularına da bir çağrı yaparak, “kışkırtma ve şiddete karşı çıkmalarını” istedi.

Tunus’tan gelmiş

Fransa’nın Nice kentinde 3 kişiyi bıçaklayarak öldüren saldırganın kimliği belli oldu. Tunuslu olduğu açıklanan 21 yaşındaki Brahim Aouissaoui’nin Fransa’ya İtalya üzerinden giriş yaptığı belirtildi.

Kentteki Notre Dame kilisesine “Allahuekber” diye bağırarak giren ve 2’si kadın 3 kişiyi acımasızca katleden saldırganın üzerinden bir adet Kuran’ı Kerim, iki telefon ve bir bıçak çıktığı açıklandı. Hastanede tedavisi süren saldırganın Tunus’tan 14 Eylül’de ayrıldığı bilgisi paylaşıldı.

Öte yandan Nice’de üç kişinin öldürüldüğü saldırı ile bağlantısı olabileceğinden kuşkulanılan bir kişi daha gözaltına alındı. 

Üst düzey ‘terör uyarısı

Fransa ile Türkiye arasında yaşanan kriz ve Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ”Sayın Macron, senin şahsımla daha çok sıkıntın olacak” tehditlerinden sonra Fransa’da artış gösteren saldırılar üzerine ülkede üst düzey ‘terör uyarısı’ yapıldı. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da ülkede terörle mücadele eden asker sayısını üç binden yedi bine çıkardığı bildirildi.

HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here