Manchester Üniversitesi öğrenciler tarafından işgal edildi

0
69

İngiltere’de Manchester Üniversitesi’nde öğrenciler, yurt kiralarındaki indirim taleplerinin karşılanmaması ve binalarının yetersizliği nedeniyle kampüste işgal eylemi başlattı

İngiltere’de bulunan Manchester Üniversitesi’nin öğrencileri, pandemi koşullarında konaklamak zorunda kaldıkları yurtların yetersizliği ve yurt kiralarında indirim taleplerinin reddedilmesinin ardından üniversite kampüsünde işgal eylemi başlattı.

Evrensel’den Cihan Korel Topal’ın haberine göre  “Kira eylemi” adıyla örgütlenen bir grup öğrencinin liderlik ettiği işgal eylemi dün sabah saatlerinde başladı. Kampüs içinde bulunan yurtların bir kulesine “Burası işgal edilmiş bir bina” “Öğrencileri ve çalışanları kârınızın önüne koyun” pankartları asan öğrenciler, talepleri karşılanana kadar eylemlerine devam edeceklerini belirtti.

Öğrenciler, pandemi koşullarında bir çok dersin online olarak gerçekleştirildiğini, bazılarını dersliklerde gördüklerini fakat buna karşın üniversiteye çağrıldıklarını belirtirken hem yurt kiralarını hem de üniversite öğrenim ücretlerini ek destek olmadan ödemek zorunda kaldıklarını söylüyor.

Kar etmek için çağrıldık

Sosyal medyadan yaptıkları açıklamada taleplerini dile getiren öğrenciler, içinde bulundukları durumu şöyle anlatıyor:

“Manchester, İngiltere’nin pandemiden en çok etkilenen şehri ve sokağa çıkma kısıtlamalarında ‘çok yüksek risk’ kategorisinde yer alıyor. Buna rağmen okulumuz açık ve gerekli önlemler alınmıyor. Kullanamadığımız tesisler için çılgınca rakamlar ödemek zorunda bırakılıyoruz. Bizi buraya güvenliğimizden çok kârları için getirdiklerini biliyoruz.”

HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here