Etiyopya’dan büyük kaçış

0
42

Etiyopya’da hükümet, operasyonu sürdürmede ısrarlı. Çoğunluğu çocuk ve kadınlar evlerinden oldu. Tigray Eyaleti Başkanı Debretsion Gebremichael ve sözcüsü Getachew Reda’nın dokunulmazlığı kaldırıldı

Kızıldeniz kıyısı ülkelerinden Etiyopya’da operasyon ve çatışmalar sürerken Sudan’a göç edenlerin sayısı artıyor. Etiyopya’nın kuzeyinde Tigray bölgesindeki çatışmalar nedeniyle mültecileşip komşu ülke Sudan’a göç edenlerin sayısı 10 bine yükseldi. Sudan ile Etiyopya sınırında bulunan mülteci kampındaki yetkililerden Al-Sir Khalid, gazetecilere yaptığı açıklamada, Etiyopya’dan kaçanların çoğunluğunun çocuk ve kadınlardan oluştuğunu söyledi.

Etiyopya’dan Sudan’a göç edenlerin çok yorgun ve bitkin olduğunu aktaran Khalid, insanların aç ve susuz şekilde günlerdir engebeli arazide yürüdüğünü vurguladı. Yetkililer, Etiyopya’daki çatışmalar nedeniyle komşu ülke Sudan’a sığınanların sayısının 10 bine ulaştığı, çok daha fazla kişinin Sudan’a sığınabileceği ve bu kişilere acil insani yardım yapılması gerektiği uyarısında bulundu.

Dokunulmazlık kaldırıldı

Komşusu Eritre’yle yaptığı barış anlaşması sonrası Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Başbakan Abiy Ahmed, uluslararası örgütlerin diyalog çağrılarına kulak asmayarak bölgedeki “cunta” olduğunu ve “cunta” silahsızlandırılana, yasal bir yönetim kurulana ve suçlular cezalandırılana kadar operasyonun devam edeceğini söyledi. Etiyopya Meclisi ise “orduya karşı suç işlemek” ve “terör” suçlamalarıyla Tigray Eyaleti Başkanı Debretsion Gebremichael ve sözcüsü Getachew Reda da dahil 7 Tigraylı meclis üyesinin dokunulmazlığını kaldırdı.

TPLF meşru görmüyor

Seçimleri ertelediği için Addis Ababa hükümetinin gayri meşru olduğunu kaydeden TPLF, eylülde yerel yönetim seçimlerini yapmış ve kazanmıştı. Seçimlerin ardından ulusal meclis, yerel idareyle tüm bağların koparıldığını duyurmuştu. Başbakan Ahmed 2018’de iktidara gelmeden önce iktidar koalisyonunda ve ülke siyasetinde söz sahibi olan TPLF, uzun yıllardır ülkedeki çok sayıda muhalif grubun hedefinde. TPLF, iktidar koalisyonundan 2019’da ayrılmıştı.

ADDİS ABABA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here