Ümit Özdağ partisinden ihraç edildi

0
43

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu için ‘FETÖ’cü suçlaması yapan İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, oy birliği ile partisinden ihraç edildi

İyi Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu için “FETÖ’cü” imasında bulunduğu gerekçesiyle parti teşkilatlarının talebi doğrultusunda disipline sevk edilen İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın partiden ihraç edildiğini açıklandı. Kararın oy birliğiyle alındığı belirtildi.

İyi Parti’den yapılan açıklama şu şekilde: “İyi Müşterek Disiplin Kurulunun 16.11.2020 tarihli toplantısında gündeme alınan İYİ Parti Kurucu Üyesi, İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın eylemlerinin; İyi Tüzüğü’nün 76/D maddesinde düzenlenen; a) İnsan hakları, demokrasi ve hukuk devleti gibi en temel ilkeleri yok sayıcı davranış ve eylemlerin içerisinde bulunmak ve  l) Genel Başkan, Başkanlık Divanı, Genel İdare Kurulu, Merkez Disiplin Kurulu, Merkez Danışma ve Yüksek İstişare Kurulu üyeleri ile İYİ Parti milletvekilleri ve belediye başkanları aleyhinde sosyal medyadan, yazılı veya görsel basın yolu ile asılsız iddialarda bulunmak ve bunları tekrarlamak”, hükümleri kapsamında olduğu tespit edilerek soruşturulanın İyi Parti Tüzüğünün 76/D-a ve l maddeleri gereğince İyi Parti üyeliğinden, Kurucular Kurulu Üyeliği de dahil olmak üzere kesin olarak çıkarılmasına Müşterek Disiplin Kurulu tarafından oy birliği ile karar verilmiştir.”

Özdağ, son olarak İyi Parti yönetiminin, “HDP ile gizli anayasa görüşmeleri yürütmekte” olduğu iddialarında bulunmuştu.  Özdağ ayrıca AKP ile İyi Parti arasında da bir süredir gizli yeni anayasa çalışması olduğunu ileri sürmüş ve İyi Parti Genel Başkan Meral Akşener her iki iddiayı da yalanlamıştı.

Bir vekil de istifa etti

Özdağ’ın ihraç edildiği dakikalarda İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, TBMM’de düzenlediği basın toplantısıyla istifa ettiğini duyurdu.

İYİ Parti 24 Haziran 2018 seçimlerinde 43 milletvekili kazandı. Gültekin Uysal ayrılıp genel başkanlığını yaptığı Demokrat Parti’ye geçerken Milletvekilleri Tuğba Çokal ve Tamer Akkal AK Parti’ye, Hayati Arkaz MHP’ye katıldı. İsmail Ok, Fatih Mehmet Şeker istifa ederek bağımsız milletvekili oldu. Özdağ’ın ihracı, Koncuk’un istifasının ardından İYİ Parti’nin milletvekili sayısı 36’ya düştü.

HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here