Almanya ve Fransa’dan Biden’a: Türkiye’ye karşı ortak tutum alalım

0
46

Fransa ile Almanya, Biden’a yaptıkları çağrıda Türkiye’nin ‘öngörülemeyen bir müttefik’ olduğuna dikkat çekerek, buna karşı ortak mücadele çağrısı yaptı. Benzer bir açıklama da önceki gün ABD’den gelmişti

Avrupa Birliği (AB) Donald Trump döneminde kötüleşen transatlantik ilişkilerin canlandırılmasını hedefliyor. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve Fransız mevkidaşı Jean-Yves Le Drian, Fransız Le Monde, Alman Die Welt ve Amerikan Washington Post gazetesinde yayınlanan ortak makalede AB-ABD ilişkilerine değindi.

“Avrupa ve Amerika birlikte yeni bir transatlantik anlaşma icat etmeli” diyen ikili, “Joe Biden’in seçilmesi, otokratlar ve uluslararası düzene veya bölgesel dengelere aykırı olarak güçlerini savunmak isteyen ülkeler karşısında transatlantik birliğin güçlendirilmesinin yolunu açıyor” ifadelerini kullandı.

Trump’ın 2018’de transatlantik ilişkilerde büyük bir çatlak oluşturarak, İran nükleer anlaşmasından çekilme kararına atıfta bulunan Dışişleri Bakanları, “onarılması gereken çok şey var” dedi.

‘Türkiye öngörülemez ülkeye dönüştü’

Paris ve Berlin ayrıca, NATO içinde, Fransa gibi belirli ortakların giderek daha ‘öngörülemeyen bir müttefik’ olarak gördüğü Türkiye karşısında daha büyük bir görüş birliğine ihtiyaç duyulduğu konusuna dikkat çekti. İki Bakan, “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de ve başka yerlerde büyük sorunlar oluşturan davranışları karşısında ortak bir çizgi belirlememiz gerekecek” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da önceki gün Avrupa ile Amerikan yönetiminin, Türkiye’ye karşı birlikte hareket etmesi gerektiğini söylemişti.

Kaynak: EURONEWS TÜRKÇE

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here