HDP Milletvekili Bülbül, Bingöl’de Alevi köylerini ziyaret etti

0
32

PİRHA – HDP Milletvekili Kemal Bülbül Bingöl’ün Alevi köylerini ziyaret etti. 9 Alevi köyünün olduğu Karer bölgesini ziyaret eden Bülbül “Burada insanlar Kürt ve Alevi oldukları için hizmet görmüyorlar” dedi.

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül Bingöl’ün 9 Alevi köyünden oluşan Karer’i gezdi. 9 köyden biri olan Şirnan (Dolutekne) köyünde bir açıklama yapan Bülbül “Bir insan, diliyle, inancıyla, toprağıyla, ekonomik değerleri ile vardır ve eğer bunlar kabul edilmiyorsa bu insanların varlığı da kabul edilmiyordur” dedi.

“İNSANLAR KÜRT VE ALEVİ DİYE HİZMET GÖRMÜYOR”

Köylülerle yaptığı sohbetlerden çıkardığı sonuçlardan hareketle konuşan Bülbül, “Bingöl’de Karer bölgesindeyiz. Burası coğrafi ve insani anlamda çok önemli ve değerli bir yer. Bir anlamda böyle bir doğal yaşam devam ediyor. Fakat burada insanlarımız diyor ki, onların diliyle ifade etmek lazım; 100 yıllık Cumhuriyet tarihinde buraya yapılan bir şey var: Baskı, engelleme, hizmet yapmama, koruculaştırma, insanları dikkate almama, umursamama ve hiçbir hizmet getirmeme. Peki neden? Nedeni ise şu; burada insanlar Kürt. Burada insanlar Alevi. Ve bu iki faktör devletin inkarına, devletin ırkçılığın, devletin tekçiliğine, devletin inkarına takıldığı için buraya hizmet yapılmıyor” ifadelerini kullandı.

“SİZ DİYARBAKIR’SINIZ, DERSİM’SİNİZ”

Köy sakinleri ile bir araya gelerek açıklama yapan Kemal Bülbül, şunları kaydetti:

“Hizmetin ötesinde insanların kendi kendini geliştirmesi için yapılanlar da engelleniyor. Buradan çok önemli insanlar çıkmış. Burada çok değerli çalışmalar yapılmış. Şu anda insanlar yaşamını sürdürmek için birçok engele rağmen destansı bir mücadele yapıyor. Bizler de gelip ziyaret edip görelim dedik ve insanlarımıza şunu önerdik; aslında siz Diyarbakırsınız, Dersimsiniz. Siz Kürt halkısınız. Siz mücadele eden insanlığın toplamısınız. Özellikle analara, kadın arkadaşlara söylüyoruz; en ağır cefa ve sorumluluğu çekenler, kültürümüze, tarihimize, inancımıza en çok sahip çıkan onlar. Bir insan, diliyle, inancıyla, toprağıyla, ekonomik değerleri ile vardır ve eğer bunlar kabul edilmiyorsa bu insanların varlığı da kabul edilmiyordur. Biz buradan devlet ve hükümete de yurttaş olmanın bir gereği olarak buraya hizmet yapılmasının, buradaki insanların taleplerinin karşılanmasını istiyoruz.”

“İNSANLIK DIŞI POLİTİKALARA SON VERİLSİN”

“Hükümetin hükümetlik özelliği kalmamış” diyen Bülbül konuşmasını şöyle tamamladı:

“Fakat insani olarak da böyle bir talepte bulunmak lazım. Yoksa biz direnmeyi de mücadele etmeyi de dilimize kültürümüze, tarihimize, emeğimize, varlığımıza sahip çıkmayı da biliyoruz. Bir an önce zulüme, bir an önce engele, bir an önce inkâra, bir an önce bütün yok saymaya son verilip buraya her türlü hizmetin getirilmesi; özellikle koruculaştırma politikasına son verilmesini, görmeme duymama gibi insanlık dışı politikalara son verilmesini istiyoruz. Annelerimiz, burada bulunan bütün halkımız adına bütün insanlara sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz. Buradan İstanbul’a ve başka başka yerlere giden insanlarımız da kendi kültürüne tarihine toprağına sahip çıksınlar. Burayla diyalog içerisinde olsunlar. HDP Antalya milletvekili olarak burayı gelmekten hoşnutum. Tabii ki mahcubuz, az geliyoruz. Tabii ki sorunları çözmek de eksik kalıyoruz. Bunun da bilinmesi lazım. Ben buradan bizi karşılayan ve bizimle sohbet eden herkese, annelerimize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

PİRHA/BİNGÖL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here