Arap Alevilerin bayramı Ras-el Seni, pandeminin gölgesinde kutlandı

0
35

Evlerde yapılan yemeklerin bir araya getirildiği ve yeni yıla merhaba denilen Ras-el Seni Bayramı bu yıl pandeminin gölgesinde kutlanıyor. Caddelerin boş olduğu Hatay’da, sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlarla bayram kutlandı.

Arap Alevilerin kutladığı Ras-el Seni Rumi-(Şemsi) miladi takvime göre ayın birine denk gelen 14 Ocak’ta kutlanıyor.

Bu yıl pandeminin gölgesinde kutlanan Ras-el Seni, geleneksel olarak bir dini bayram şeklinde kutlanır. 14 Ocak sabahı küçükler büyüklerin elini öper, büyükler küçüklere hediyeler (aydiye), harçlık vb. verir; bir araya gelinip eğlenilir; bugüne özgü yapılan kıbbi (bir tür içli köfte), zlibi (zeytinyağında kızartılmış ekmek) gibi yemekler yenir.

Ras-es Seni, Hz. Musa’nın halkını firavunun elinden kurtardığı gün olarak kabul edilir.

Mersin’den Adana’ya, Adana’dan Hatay’a kadar Arap Alevilerin yaşadığı kentlerde kutlamalar bu yıl evlerde gerçekleşti. Önceki yıllardan farklı olarak kutlanan bayramda ev ziyaretleri kapı önünde yapılıp uzaktan temenniler dile getirildi.

Kilikya Nehir Derneği Samandağ Şubesi’nden Necati Özuğurlu da, geçen senelerde dernek bünyesinde halkla iç içe kutladığı Res-el Seni Bayramı’nın bu yıl pandemi sürecinde buruk bir şekilde uzaktan uzağa kutladıklarını belirterek, pandeminin ve savaşların bittiği, birlik ve beraberliğin pekiştiği bir yıl olmasını diledi.

Sosyal medya üzerinden binlerce yurttaş Res-el Seni Bayramı’nı, yazdıkları mesajlarla ve evlerde veya geçmiş yıllarda çekilen fotoğrafları paylaşarak kutladı.

Diren KESER/MERSİN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here