Milletvekili Hatimoğulları Ras-el Seni Bayramını kutladı

0
79

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu Eş Sözcüsü ve Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Arap Alevilerin Ras-el Seni Bayramı’nı kutladı. Hatimoğulları mesajında, asimilasyonist politikalara karşı bayramların dili, inancı ve kültürü korumak adına önemli günler olduğunu vurguladı.

Arap Alevilerin kutladığı Ras-el seni Rumi-(Şemsi) miladi takvime göre ayın birine denk gelen 14 Ocak’ta kutlanıyor.

Bu yıl pandeminin gölgesinde kutlanan Ras-el Seni Bayramına ilişkin açıklama yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Halklar ve İnançlar Komisyonu Eş Sözcüsü ve Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, pandemiden dolayı açık alanlarda yapılan kutlamalar ve organizasyonların bu sene olmadığını, herkesin evinde geleneksel yemeklerini yaptığını ve yılbaşı kutlamalarını bu şekilde gerçekleştirdiğini belirtti.

“ASİMİLASYON POLİTİKALARINA RAĞMEN HALKLAR DİLİNE, İNANCINA VE KÜLTÜRÜNE SAHİP ÇIKIYOR”

Türkiye’de yaşayan Arap Alevilerin uzunca bir zamandır asimilasyon politikasına maruz kaldığına dikkat çeken Hatimoğulları, “Dilleri önemli oranda belli başlı bölgelerde özellikle ciddi bir biçimde unutturulmaya çalışılıyor. Aslında insanların bütün politikalara rağmen bütün bu dilini, itikatlarını, kültürlerini, geleneklerini ve göreneklerini unutturmaya dönük atılan adımlara rağmen yine de yılbaşı kutlamaları gibi, bir hafta sonra kutlanacak olan Kıddes bayramı gibi, Gadir Hum gibi bayramları kutlayarak sahip çıkıyor.”

“2021 YILI BARIŞA, KARDEŞLİĞE VE PANDEMİ SÜRECİNİN BİTECEĞİ BİR SENEYE VESİLE OLSUN”

Türkiye ve dünya bu sene yeni yılını hangi gününde kutlarsa kutlasın pandeminin gölgesinde kutladığını söyleyen Hatimoğulları, “Pandeminin yaratmış olduğu mutsuzluğun yansımaları ne yazık ki var. 2021 yılı ümit ediyoruz ki barışa, kardeşliğe ve pandemi sürecinin biteceği bir seneye vesile olmasını diliyorum” mesajını paylaştı.

Diren KESER/HATAY

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here