Bahçeşehir Canlar Cemevi inşaatı başladı

0
130

İstanbul’da Bahçeşehir Boğazköy’de Aleviler bir cemevine daha kavuşuyor. Bahçeşehir Canlar Cemevi adıyla inşaatı başlatılan cemevi 4 katlı olacak. Başakşehir Belediyesi’nin yaptırdığı cemevi şimdiden Alevi Dernekleri Federasyonu’na üye oldu. 

İstanbul Başakşehir’e bağlı Bahçeşehir 2. Kısım Mahallesi olan Boğazköy’de cemevi yapılıyor. 2 dönüm belediye arazisi üzerine 500 metrekare büyüklüğünde cemevi yapılacak.

4 katlı cemevinde kafeterya, gasilhane, yemekhane, derslikler, cem salonu gibi bölümler olacak. Cem Salonu en üst kat olan dördüncü katta yer alacak. Cemevinde asansör ve yangın merdiveni de olacak.

Başakşehir Belediyesi tarafından yapılan cemevine ilişkin İbrahim Uçar, PİRHA’ya bilgiler verdi.

Cemevinin adının ‘Bahçeşehir Canlar Cemevi’ olacağını belirten Uçar, cemevi inşaatını Başakşehir Belediyesi’nin üstlendiğini kaydetti.

“BELEDİYE CEMEVİNİ YAPTIKTAN SONRA KARIŞMAYACAK” 

İbrahim Uçar, “Belediye cemevini yaptıktan sonra anahtarı size teslim edecek mi?” sorumuza ise, “Hayır, belediye yaptırdıktan sonra karışmayacak. Biz Aleviler vergimizi veriyoruz. Devletin tüm yükümlülüklerini yerine getiriyoruz. Bu bizim en demokratik hakkımız. Türkiye’de Aleviler yok sayılıyor, hep ikinci plana atılıyor” yanıtını verdi.

Cemevi hizmete açıldıktan sonra ise devletin Alevisi olmayan dede veya dedelerle hizmet yürütüleceğini de vurgulayan Uçar, yönetim kurulunun şöyle oluştuğunu kaydetti:

Turan Kızıltaş – Bahçeşehir Canlar Cemevi Başkanıİbrahim Uçar- Genel SekreterHüseyin Sevinç– Başkan YardımcısıAslan Ördek, İzzet Cankurt ve Medine Kalander.

BAHÇEŞEHİR CANLAR CEMEVİ ADFE’YE ÜYE OLDU

Bu arada, daha inşaatı bitmeden Bahçeşehir Canlar Cemevi Alevi Dernekleri Federasyonu’na (ADFE) üye oldu.

ADFE Genel Başkanı Celal Fırat, “Alevi kurumları ile eşzamanlı çalışarak güç birliğine gitmiş, inançsal sorunlar başta olmak üzere tüm toplumsal sorunlara karşı çözüm için mücadele etmiştir. En temel hak inanç özgürlüğü ve demokratik yaşam etrafın da örgütlenen Alevi Dernekleri Federasyonu’na 15 Ocak 2021 tarihinde üye olan Bahçeşehir Canlar Cemevi daha fazla demokrasi ve insan hakları mücadelemize güç katacaktır. Birliğimiz daim olsun” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here