Turan: Erdoğan’ın cemevi vaadi takiyyeydi

0
141

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Yenice Cemevi alanının ibadethane yeri olarak işaretlenmesi kararının çok değerli olduğunu söyledi. “Milyonlarca ferdi olan bir toplumun değerleri bu kadar ayaklar altına alınabilir mi?” diye soran Turan, Erdoğan’ın seçim vaadi olarak söylediği ‘önümüzdeki dönemde cemevlerine hukuki statü tanıyacağız’ cümlesinin de takiyye olduğunu söylediklerini hatırlattı. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, Can Tv’de ‘Bu Sabah’ programında Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Yenice Cemevi alanının ibadethane yeri olarak işaretlenmesi kararını değerlendirdi.

“MİLYONLARCA FERDİ OLAN BİR TOPLUMUN DEĞERLERİ BU KADAR AYAKLAR ALTINA ALINABİLİR Mİ?”

İktidarın, cemevlerini Alevilerin inanç merkezi olarak kabul etmediğini, buna karşın bazı belediyelerin halkın talepleri doğrultusunda adım atarak kararlar aldığını belirten Turan, “Milyonlarca insan ‘Cemevi benim ibadethanemdir, bu statü tanınmalıdır’ derken, bir siyasetçi çıkıp merkez siyasetteki figürlerle, devlet aklıyla ‘bu böyle değildir, siz halüsinasyon  görüyorsunuz, burası bir kültür merkezidir ama siz burayı cemevi zannediyorsunuz’, diyor. İnsan aklıyla bu kadar alay edilemez. Milyonlarca ferdi olan bir toplumun değerleri bu kadar ayaklar altına alınabilir mi? Bu konuda çok geç kalınmış durumda” dedi.

“ERDOĞAN’IN CEMEVİ VAADİ TAKİYYEYDİ”

Turan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cemevlerinin ibadethane olarak tanınmasına yönelik seçim vaadinin olduğunu hatırlatarak, “Erdoğan’ın ‘önümüzdeki dönemde cemevlerine hukuki statü tanıyacağız’ cümlesini kurduğu gün yaptığımız değerlendirmede bunun bir takiyye olduğunu söylemiştik. Kanaat önderlerimiz de bunun bir takiyye olduğunu ve seçimlerden sonra bu meselenin unutulup gideceğini söylemişlerdi. Bunun aynısını yaşıyoruz” diye konuştu.

“BELEDİYE MECLİSLERİNDE ALINAN BU KARAR ÖN AÇICI BİR NİTELİĞE SAHİPTİR”

Yerel yönetim seçimleri sonrası yerel yönetimde belediyelerin halkın talepleri doğrultusunda adım atmasındaki değişim dönüşüm sürecinin çok kıymetli bir adım olduğunu ifade eden Turan, şunları kaydetti:

“Biz hep yerellerin özgünlüğünden, özerkliğinden bahsettik. Türkiye’de Belediyeler Yasası’nın çıkışı Cumhuriyetten bu yana demokratik, muhtevalı özerklik anlayışına dayanıyor. Dolayısıyla yerellerde başlamış olan bu değişim dönüşüm sürecini biraz daha derinleştirerek meclis üyelerinde çoğunluğu elde etmek suretiyle yerellerde atılacak bu adım son derece kıymetli bir adımdır. Belediye meclislerinde alınan bu karar ön açıcı bir niteliğe sahiptir. Yerellerin bir bütün olarak demokrasinin zemini, beşiği olduğu bir vehim değil ise yerellerden alınacak kararlar ile birlikte bu sürecin derinleştirmesinin memlekete çok büyük faydası olacak.”

Diren KESER-Diren SATI/MERSİN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here