AB mali desteği askıya aldı

0
49

Yerli halklara işkence ile suçlanan Dünya Doğayı Koruma Vakfı’na dair şüpheler artıyor

2017 yılında Survival International adlı Britanyalı bir sivil toplum kuruluşunun ortaya çıkardığı iddialara göre, WWF tarafından eğitilen ve fildişi ticaretine karşı mücadele eden orman bekçileri yerli kabile üyelerine işkence ediyordu. ANF’deki haberde; WWF’nin sembolü olan pandanın adıyla France-TV tarafından yayınlanan ‘Panda neye oynuyor’ adlı programda da söz konusu iddialar irdelendi. İddialar arasında Afrika’da Kongo, Kamerun ve Orta Afrika Cumhuriyeti topraklarında yaşayan ‘Baka’ adlı kabileye yönelik WWF tarafından eğitilen orman bekçilerinin işlediği suçlar var. Bu kişilerin ormanlık alanlarda yaşayan kabilelerin üyelerine işkence yaptığı, kimi vakalarda tecavüz ve hatta cinayetlerle suçlandıkları da bildiriliyor.

İddiaları doğruladı

WWF’nin bölgedeki hükümetler için eğittiği orman bekçilerinin gerçekte her yıl dişleri için 20 bin ila 30 bin arasında bir sayıda katledilen filleri koruma amaçlı görevlendirildikleri savunuluyor. Konuya ilişkin France-TV’ye konuşan France de Survival adlı kuruluşun yöneticilerinden Fiore Longo, iddiaların doğruluğuna dikkat çekti. Yerli kabilelerin tarihten bu yana doğal kaynaklarla yaşamlarını sürdürdüğünü hatırlatan Longo, “Bu nedenle ‘fildişi taciri’ muamelesi görüyorlar. Ve bu insanlar kendi hayatlarının fillerinkinden daha ucuz olduğunu anlıyor” diyerek tepki gösterdi.

BM soruşturma açtı

WWF, 60 yıldır doğal yaşamın korunmasına dair çalışmalarıyla dünyanın önde gelen çevre koruma örgütlerinden. Ancak doğayı koruma adına yerli halklara yönelik işkence, tecavüz ve cinayet iddiaları sonrasında 2018’de Birleşmiş Milletler (BM) tarafından hakkında soruşturma başlatılmıştı. Mart 2020’de yayınlanan bir raporda, WWF’nin ‘eko bekçiler’ olarak eğittiği kişilerin baskı atmosferi, korku ve bireyleri imkanlardan mahrum bırakma gibi suçlarına dikkat çekilmişti. Bu raporun hemen sonrasında Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından WWF’ye ayrılan 70 bin Euroluk bir sübvansiyon askıya alınmıştı.

EKOLOJİ SERVİSİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here