Kelime Ata’dan “Kızıldan Yeşile” çıktı…

0
264

Kelime Ata’nın „Kızıldan Yeşlile, Sol, Aleviler, Alibaba Mahallesi ve Sivas’ta Dönüşen Siyaset“ k,tabı Tekin Yayınevi tarafından yayınlandı. Ata, bu çalışmasında Alevilerin yoğun yaşadığı Sivas‘ın Alibaba Mahalesindeki sosyal, siyasal ve ekonomik durum üzerinden bölgedeki değişimi analiz ediyor.

Kitabın tanıtım yazısında  „O tarihe kadar CHP’nin elinde bulunan Sivas belediye başkanlığı, 1984’te Anavatan Partisi’ne geçti ve Bekir Timurboğa belediye başkanı seçildi. Timurboğa’nın partilileriyle birlikte topluca namaz kılıp tekbir eşliğinde belediyeye girmesi, başkanlık masasının zemzem suyuyla yıkanarak “küfür izleri”nden arındırılması şehirdeki siyasal ve toplumsal değişimin habercisiydi.

Sivas’ı nasıl bilirsiniz? Türk-İslam ülküsüne sadık biriyseniz bu soruya “Söğüt” dersiniz, solcuysanız yumruğunuzu masaya vurup Celali yurdu dersiniz, Kemalist ideolojiyi benimsemişseniz “inkilâb ve mefkure”nizdir Sivas. Sünni iseniz “Müslüman şehri”dir sizin için, Aleviyseniz zaten merkezdir. Emek ve mücadeleyle aynı zamanda acı ve zulümle malûl bir merkez.

Kelime Ata, elinizdeki kitapla bu merkezin Selçuklu İmparatorluğu’ndan günümüze kadarki seyrini tarihsel, sosyolojik, ekonomik ve siyasal yönleriyle inceliyor. Şehrin siyaseti ile siyasetin şehrine ışık tutan çalışma, 1980 öncesinde Aleviler ve sol-sosyalist örgütlenmeler arasında kurulan düş ortaklığının dinamiklerini irdeliyor. Yeniden vücut bulan İslamcılığın, Sivas’ta açtığı tahribatı ve sosyal hayata vurulan darbeleri bir bir anlatıyor. Araştırmasını halk hikayeleri, günlük hayattan detaylar, duygu dolu anılar ve mısralarla beziyor.

Bir gazeteci titizliği ve cevvalliğiyle halka iyi gelecek düzenlemelerin altında neoliberal sistemle girişilen işbirliklerini, halkın hassasiyetlerini gözetme kisvesi altında bir şehrin hafızasına ve bütünlüğüne yapılan saldırıları gözlerimizin önüne seriyor yazar. Daha önce de Alevilik çalışmaları yapan Kelime Ata, bu kitapla alanda bir ilke imza atarak dört başı mamur bir kent ve mekân araştırması sunuyor.“ denliyor.

Yazar Ata sosyal medya hesabından kitabının yayını duyururken  „Türk-İslamcılar için hareketin “Söğüt’ü”, Kemalistlerin “inkılap ve mefkuresi”, solun “Celali yurdu”, İslamcıların “Müslüman Müslüman uyanan şehri”, Ermenilerin başkenti, Kızılbaşların acıyla malül merkezi Sivas…

Tarih boyunca hep “sınır” olmuş bir şehirde kavgalar hep sert olur. Bu kitap, “Orta Yayla”da, Alevilerle sosyalistler arasında kurulan düş ortaklığının dinamiklerini irdelemekle yetinmiyor, şehrin siyasetine, siyasetin şehrine mercek tutuyor. Bu öykü benim mahallemin öyküsü ama aslında Türkiye’nin “denge noktası”ndaki hegemonya mücadelesine ve geçirdiği sosyo-politik değişime ışık tutuyor. Kendi alanında bir ilk çalışma olduğunu özellikle belirtmeliyim.

Bir araştırmacı titizliği ile uzun zamandır üzerinde çalıştığım bu kitap, Kasım 2019’da yayınlanması gerekiyordu ancak bilinen nedenlerle okurla buluşması gecikti. Geç oldu ama güç olmadı. Kitabın oluşum sürecinde katkı sunan herkese şükran borçluyum.“ Dedi.

Bu hafta kitapçılara dağıtımı yapılan kitabı, internet üzerinden de temin etmek mümkün.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here