Üniversite Dayanışma Ağları: Bundan sonrası hepimizde

0
114

Üniversite Dayanışma Ağları, Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör Melih Bulu’nun atanmasına karşı ‘Bundan sonrası hepimizde’ kampanyasını başlattı

Üniversite Dayanışma Ağları, atnan rektörlere karşı “Bundan sonrası hepimizde” kampanyasını başlattı. Cağaloğlu’nda bulunan İstanbul Tabipler Odası binasında bir araya gelip açıklama yapan öğrenciler salona “Bundan sonrası hepimizde Melih seni göndereceğiz arkadaşlarımızı alacağız” pankartını astı.

Öğrenciler adına açıklama yapan Lizge Biter, üniversitelerdeki tüm rektörlerin kayyım rektör olduğunu ifade ederek, üniversite bileşenlerinin demokratik yollarla söz sahibi olmadığı sürece bu durumun baki kalacağını söyledi. Bulu’nun kayyım olarak atanmasının üniversiteleri özgürleştirmek adına başlayan bir direniş kıvılcımı olduğunu sözlerine ekleyen Biter, “Mesele meşru olmadan bir atamadan da ötedir. Mesele, sarayın öğrencilerin tüm kimlikleriyle ve renkleriyle var olabilecekleri toplum yararına özgürce bilim üretebilecekleri alanları olması gereken üniversiteleri sistemin çarklarına uydurarak sindirmeye çalışmasıdır” dedi.

Mücadele ile cevap

Kayyum rektör atamasına sessiz kalmayan her kesime yönelik karalama ve linç kampanyalarının hiçbir karşılık bulmadığını anlatan Biter, direniş sürecinde birçok üniversitede dayanışmalar kurtulduğunu ve var olan dayanışmaların ise güçlendiğini ifade etti. “Bizler iktidarın ve yandaş medyanın bizlere dönük tüm saldırılarına cevabımızı kurduğumuz dayanışma ve sürdürdüğümüz mücadeleler ile veriyoruz” diyen Biter, yandaşlarla kuşatılmış bir akademi ve siyasi iktidarın arka bahçesi haline gelmiş kampüsler istemediklerini söyledi.

Biter, taleplerinin gücünü, haklılıklardan ve üniversite dayanışmalarından aldığını ifade ederek “Bizler hem çalışıp hem okumak zorunda kalarak işte ve kampüste sömürülmek istemiyoruz. Belediyelere kayyım atayan ve Kürt halkının iradesini yok sayan bu işgalci zihniyeti kampüslerimizde istemiyoruz. Direnen işçileri coplayan, 8 Mart’ta kadınların önüne set çeken polisi kampüslerimizde istemiyoruz” diye konuştu.

Boğaziçi’ne atanan kayyımın ne ilk ne de son üniversite olacağını ifade eden Biter, bunun bilinciyle üniversitelerde söz sahibi olmak, bilimsel eğitim talebini yükseltmek ve özgür yarınları kurmak için birlikte mücadele çağrısı yaptı.

HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here