Mülteci çocuklara yardım eden doktor: Asla bu kadar kötü olacağını düşünmedim

0
92

Yunanistan’da zor koşullar altında yaşayan mülteci çocuklar şahit oldukları korkunç olaylar nedeniyle ciddi psikolojik sorunlar yaşıyorlar

Yunanistan’ın Midilli Adası’nda zor koşullar altında yaşam mücadelesi veren binlerce mülteci bulunuyor. Geçtiğimiz Eylül ayında Moria mülteci kampının yanmasının ardından yaklaşık 7 bin mülteci başka bir alan yerleştirilmişti. Önceden askeri alan olarak kullanılan bölgeye yerleştirilen binlerce mülteci zehirli toprak nedeniyle tehlike altında bulunuyor. Sıfırın altındaki sıcaklıkta, kirlilik içinde yaşamaya çalışanların arasında binlerce çocuk de bulunuyor.

Bu kampta bulunan binlerce çocuk soğuk hava, şiddet, yangın ve başka korkunç birçok olaya şahitlik ettiler. Kampta bulunan Sınır Tanımayan Doktorlar’a göre (MSF) birçok korkunç olaya şahit olan mülteci çocuklar ciddi mental problemlerle karşı karşıyalar.

Al Jazeera Gazetesi, kampta yaşayan binlerce çocuktan yalnızca biri olan 8 yaşındaki Afgan Laleh’in hikayesini ele aldığı haberde, Laleh’in şahit olduğu travmatik olayları yazdı.

Avrupa’ya ulaşmak için tehlikeli bir deniz yolculuğunu gösteren ve Midilli Adasında mülteci bir çocuk tarafından yapılan resim.

Laleh’in annesi 29 yaşındaki Hawa, kızının bir gün kampta babasıyla yemek sırasında olduğunu ve bu esnada şiddetli bir kavgaya şahit olduğunu belirterek, kızının şahit olduğu bu olaydan sonra panik atak krizleri geçirdiğini söyledi. Laleh ayrıca gördüğü korkunç olayların ardından giderek çekingen ve içe kapanık olmaya başlamış.

Laleh ve ailesi şimdilik herkesin çadırlarda yaşamak zorunda kaldığını Mavrovouni kampında yaşıyor. Anne Hawa’nın söylediklerine göre Laleh’in tüm gün gözlerini kapatarak uzanıyor. Yaşadığı travmatik olaylar nedeniyle yaşıtlarının kolaylıkla yaptıkları Laleh için oldukça zor olabiliyor.

Kızın çok umutlu olduğunu ve büyünce doktor olmak istediğini söyleyen anne Hawa, ‘Öncede hep resim çizerdi. Bir anne olarak benim için çok zor. Laleh önceden böyle problemleri yoktu. Bunu beni oldukça üzüyor ve kaygılandırıyor. Bununla nasıl başa çıkacağımı bilmiyorum. Kızım hiç konuşmuyor, çok sessiz’ dedi.

Hawa, MSF kliniğinin Laleh’e yardım etmesinin ardından kızında bazı iyileşmelerin yaşandığını ama Laleh’in hala çok çekingen olduğunu söyledi.

Kampın etrafında birçok polis bulunuyor ve mültecilerin dışarı çıkmasına izin verilmiyor. Birçok kişiye göre kamp bir hapishane. Kamptaki herkesin ortak isteği bir gün bu ‘hapishaneden’ kurtulmak…

Mülteci bir çocuk, şahit olduğu ve yaşadıkları kampı tamamen küle çeviren korkunç Moria kampu yangınını çizmiş

MSF’ye göre 2020 yılında yaklaşık 50 çocuk intihar düşüncesine sahip ya da intihar girişiminde bulundu.

Kampta bulunan MSF üyesi gönüllü doktor Katrin Glatz-Brubakk, ağır depresyon yaşayan birçok çocuk gördüğünü söyleyerek, ‘Asla bu kadar kötü olacağını düşünmedim. Bir psikiyatr olarak oyun oynamayan çocukları gördüğümde kaygılanıyorum. Ve kampta böyle çok sayıda çocuk bulunuyor. Çok sayıda çocuk travmayı deneyimliyor. Çocuklar güvenli ve iyi bir yere giderseler o zaman iyileşebilirler. Çocuklar bu koşullar altında daha da hastalanıyorlar. Biz burada onlara koşullara alışmaları için yardım ediyoruz. Bu tedavi değil, ‘hayatta kalma’ yardımı’ ifadelerini kullandı.

 

DIŞ HABERLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here