Welidxanî’nin sergisi hazirana kadar açık

0
57

Oslo’da Kürt sanatçı Welidxanî’nin sergisi baskıyla kaldırılmak istendi. Ancak Oslo Belediyesi yönetimi baskıyı reddetti

Norveç’in başkenti Oslo’da Kürt sanatçı Gelawêj Welidxanî’nin “Rojava: Kadın Devrimi” sergisi Türkiye’nin baskılarına maruz kalmıştı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı ve Oslo Büyükelçisi’nin engelleme girişimleri Oslo Belediyesi tarafından reddedildi.

Büyükelçi ısrarı

Ancak Oslo’daki Türkiye Büyükelçisi serginin kaldırılması için bu kez belediye meclisinin 59 üyesine mektup göndererek ikna etmeye çalıştı. Büyükelçi Fazlı Çorman, Oslo yönetimini “terörü destekleme” ile suçladı. Oslo Belediye Meclisi’ndeki 59 temsilci, bu baskılara son vermek için sanal platformda bir araya gelerek, oy birliği ile serginin devamına karar verdi.

Komite başkanına tehdit

Norveç Kızıl Partili Oslo Beldiyesi Kültür ve Eğitim Komitesi başkanı Eivor Evenrud, Ocak ay ortasında serginin kaldırılmasını reddettiği için tehditler almaya başladı. “O zamandan beri her gün birçok tehdit aldım” diyen Evernud, şunları ekledi: “Sonunda neredeyse komik olduğunu düşündüm. Ama bu gerçekten öyle değil, korkunç bir şey.”

İfade özgürlüğü

Oslo Belediye Başkanı Sosyalist Sol Partiden (SV) Marianne Borgen, “Bu konu ifade özgürlüğü ile ilgili” dedi. Gelawêj Welidxanî, Oslo belediye meclisinin bu kararı vermesinin sevindirici olduğunu belirterek, “İyi işleyen bir demokrasi için ifade özgürlüğünün temel” olduğunu belirterek, “Oy birliği yapan siyasetçiler, Norveç anayasasının hükümlerine saygı duydular” dedi.

Welidxanî’den tepki

Welidxanî, “Türkiye güçlü kadınların sesine tahammül etmiyor, bizim temsilcimiz olan Eivor Evenrud ifade özgürlüğünü ve demokrasiyi savundu. Türk yetkililer bunlara müsamaha göstermiyor. Çünkü bu iki kavram onlara yabancı” diye tepki gösterdi. Sanatçı Welidxanî, sergi için “bu eser Kürt kadın özgürlük savaşçılarının portreleridir” vurgusunda bulundu.

OSLO

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here