Kenanoğlu, Alevilere hakaret eden imamı Meclis’e taşıdı: Neden bir işlem yapılmıyor?

0
146

Amasya’nın Göyüncek İlçesindeki Merkez Camii imamı A.Ş., bir Alevi yurttaşa yönelik, “Siz Aleviler evlenmeden önce eşinizi dedeye sunuyormuşsunuz. Sonra kendiniz gerdeğe girip eş olarak kabul ediyorsunuz” dediği ortaya çıktı. HDP’li Ali Kenanoğlu, imamın nefret söylemini Meclis’e taşıdı, sert tepki gösterdi. 

Amasya’nın Göyüncek İlçesindeki Merkez Camii imamı Ali Şahin’in, bir alevi yurttaşa “Siz Aleviler evlenmeden önce eşinizi dedeye sunuyormuşsunuz. Sonra kendiniz gerdeğe girip eş olarak kabul ediyorsunuz” şeklindeki sözleri Alevi toplumunda tepkiyle karşılandı.

İddiaya göre Cami İmamı A.Ş. yaklaşık bir yıl önce Göynücek ilçesi Yeni Mahalle’deki Sümer Manifatura önünde iki kişiyle sohbet ederken, Alevi yurttaşa yönelik “Siz Aleviler evlenmeden önce eşinizi dedeye sunuyormuşsunuz. Sonra kendiniz gerdeğe girip eş olarak kabul ediyorsunuz” dedi.

Yaklaşık bir yıl sonra ortaya çıkan bu sözlere tepki gösteren Amasya Cem Vakfı Başkanı Haydar Kılıç, Göynücek İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne suç duyurusunda bulundu.

Amasya Cem Vakfı Başkanı Haydar Kılıç’ın suç duyurusundaki bilgilere göre; İmam konuşmasının ilçede infial yarattığı ve büyük olayların çıkmasının güçlükle engellendiği belirtildi.

MİLLETVEKİLİ ALİ KENANOĞLUN’DAN SERT TEPKİ

İmam Ali Kılıç’ın nefret söylemi Meclis’te de gündeme geldi.

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu Meclis’te yaptığı konuşmada, “Göynücek’teki din memuru Alevilere ağır hakaret etmiştir. Bu Göyüncek meczubu ‘Aleviler düğünden önce eşlerini dedeye teslim ediyorlar’ demiştir. Bu meczup Alevilerin de vergi ile aldığı maaşı yerken hiç tereddüt etmezken Alevilere de hadsizce hakaret etmektedir. Göyüncek meczupu hakkında Amasya’daki Alevi kurumları suç duyurusunda bulunmuştur. Şimdi iktidara soruyorum; hakaret sadece size yapılınca mı hakaret oluyor? Manevi değerlere hakaret sadece sizin için mi geçerli? Dini değerlere hakaret sadece sizin için mi geçerli oluyor? Bu meczupa neden herhangi bir işlem yapılmıyor?” ifadelerini kullandı.

PİRHA/ ANKARA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here