MEBYA-DER gözaltılarında tutuklananların sayısı 7’ye yükseldi

0
101

MEBYA-DER’e yönelik operasyonlarda akşam saatlerinde adliyeye sevk edilen Zeki Dağ, Hanım Altındağ ve ismi öğrenilemeyen bir kişi tutuklanırken, Mevlüde Gündüz adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı

Diyarbakır Başsavcılığı tarafından 27 Şubat ve 3 Mart tarihlerinde yürütülen soruşturma kapsamında aralarında MEBYA-DER eşbaşkan ve yöneticilerinin bulunduğu 28 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan HDP Milletvekili Dersim Dağ’ın babası Zeki Dağ, HDP Kayapınar İlçe Eşbaşkanı Hanım Altındağ, MEBYA-DER üyesi Mevlüde Gündüz’ün aralarında bulunduğu dört kişi emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. “Örgüt üyesi olma” iddiasıyla mahkemeye sevk edilen Zeki Dağ, Hanım Altındağ’ın aralarında bulunduğu 3 kişi tutuklanırken; Mevlüde Gündüz adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

7 kişi tutuklandı

Dağ, Altındağ ve ismi öğrenilemeyen bir diğer kişinin tutuklanması ile beraber operasyon kapsamında tutuklanma sayısı 7’ye çıkarken, adli kontrol şartı ile serbest bırakılanların sayısı 3’e yükseldi. Tutuklananlar arasında MEBYA-DER yöneticileri olan 79 yaşındaki Meryem Soylu ve 71 yaşındaki Hatun Aslan 2 Mart tarihinde; KHK ile kapatılan MEYA-DER Yöneticisi Muzaffer Ulaş ve DBP Bağlar İlçe Yöneticisi Tahir Gül ise 4 Mart tarihinde aynı gerekçelerle tutuklanmıştı.

28 kişi gözaltına alındı

27 Şubat tarihinde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı “örgüt üyeliği” iddiasıyla yürüttüğü soruşturmada MEBYA-DER Eşbaşkanları Yüksel Almas ve Şehmus Karadağ, MEBYA-DER yöneticisi Zeki Dağ, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Yöneticisi Hacice Güneş, DBP Bağlar İlçe Yöneticisi Tahir Gül, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kayapınar İlçe Eşbaşkanı Hanım Altındağ, HDP Bağlar ilçe yöneticisi Fetullah Işıktaş, HDP Sur ilçe eski yöneticisi Murat Üzgün, HDP il eski yöneticisi Hafiz Işık, MEBYA-DER yöneticileri ve üyeleri 71 yaşındaki Hatun Aslan ve 79 yaşındaki Meyrem Soylu, Ayşe Çelikbilek ile KHK ile kapatılan MEYA-DER eski yöneticisi Muzaffer Ulaş’ın bulunduğu 13 kişi gözaltına alındı.

MEBYA-DER’e yönelik 3 Mart’ta yürütülen ikinci operasyonda, Halime Topuz, Aziz Ölçen, Aysel Pehlivan, Mehmet Nur Savaş, Mustafa Karahan, Sait Börte, Ayşe Tutmaz, Mustafa Karahan, Mevlüde Gündüz, Hülya Varan, Mehmet Yıldız, Fehim Azak, Yıldız Damla, Mustafa Uyguner ve Hidayet Arslan’ın aralarında bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı.

DİYARBAKIR

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here