Alevi kadınlardan Gülfer Akkaya açıklaması

0
110

Alevi inanç yürütücüsü Ana’lar, zakirler, Alevi kurum eşit (eş) başkanları, bölge başkan ve temsilcilerinden oluşan Alevi kadınlar 26 Nisan günü başlayacak olan HDP’lilerin yargılandığı Kobane mahkeme öncesinde bir açıklama yaparak yazar Gülfer Akkaya’ya sahip çıktılar.

17+ Alevi Kadınlar grubunun çağrısıyla Türkiye, Kıbrıs ve Avrupa’da yaşayan Alevi kadınlar, 26 Nisan günü başlayacak olan yazar Gülfer Akkaya’nın da yargılandığı Kobane mahkeme öncesinde bir açıklama yaptı.

Barışı, eşitliği, özgürlüğü savunan Gülfer Akkaya’nın davada iddia edilen suçlamalarla ilişkilendirilmesini kabul etmediklerini belirten Alevi kadınlar, Gülfer Akkaya ve diğer HDP’lilerin yargılamaktan vazgeçilmesini isteyerek daha fazla mağduriyet yaşatmadan dosyanın kapatılmasını, tutukluların serbest bırakılmasını talep ettiler.

“ALEVİ KADINLAR OLARAK, GÜLFER CANIMIZIN YANINDAYIZ”

17+ Alevi Kadınlar grubunun çağrısıyla Türkiye, Kıbrıs ve Avrupa’da yaşayan Alevi kadınların yaptığı dayanışma açıklamasının tam metni şöyle:

“Gülfer Akkaya emeği, aklı, enerjisi ile tüm kadınların güçlenmesi için çeyrek asırdır feminist mücadele içinde yer alan aktif, aynı zamanda yaptığı araştırmalar, yazdığı makale ve kitaplarla kadınların belleğinin oluşmasına da katkı sağlayan yazardır. On yıla yakın süredir özel olarak Alevi kadınların güçlenmesi için mücadele eden canımızdır. Bulunduğu, çalışma yürüttüğü her alanda savaşın değil barışın, ayrımcılığın değil eşitliğin, baskıların değil özgürlüğün sağlanması için çabalamıştır. Biz aşağıda imzası bulunun Alevi kadınlar, barışı, eşitliği, özgürlüğü savunan Gülfer canımızın bu davada iddia edilen suçlamalarla ilişkilendirilmesini kabul etmiyoruz. Hem Gülfer canımızı hem de diğer arkadaşlarımızı bu hukuksuz, asılsız, siyasi davadan yargılamaktan VAZGEÇİN, arkadaşlarımızı daha fazla mağdur etmeden dosyayı kapatıp herkesi SERBEST BIRAKIN diyoruz.”

NE OLMUŞTU?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 5-8 Ekim 2014 tarihleri arasında düzenlenen Kobani eylemlerine ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında 7 ilde 82 kişi hakkında gözaltı kararı vermişti. Gözaltına alınanlar arasında Alevi inancı ve kadın hareketi alanında yaptığı çalışmalarla tanınan yazar Gülfer Akkaya da bulunuyordu. Gözaltı sonrası Mahkemeye çıkarılan Akkaya adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(HABER MERKEZİ)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here