Gazze’de bilanço ağırlaşıyor; ABD Özel Temsilcisi Kudüs’te

0
75

Gazze Şeridi’ne yönelik Pazartesi başlatılan ve Hamas’ın İsrail’e roket saldırılarıyla karşılık verdiği hava operasyonlarında bilanço ağırlaşıyor.

GAZZE’DE 120’Yİ AŞKIN ÖLÜ, ON BİNİ AŞKIN KİŞİ YERLERİNDEN OLDU

Gazze’deki Hamas yetkililerinin verdiği bilgilere göre, dün akşam itibariyle en az 122 Filistinli yaşamını yitirdi. Yetkililer, 2014 yazındaki bombardımanlardan bu yana ki en şiddetli saldırılarda Gazze’de en az 900 kişinin de yaralandığı bilgisini paylaştı.

Bombardımanlar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan 10 bini aşkın Gazzelinin Birleşmiş Milletler (BM) binalarına sığındığı da verilen bilgiler arasında.

El Fetih’in kontrolündeki Batı Şeria’daki saldırılara karşı eylemlerde yaşanan çatışmalarda ise 11 kişinin yaşamını yitirdiği bildiriliyor. Filistin Özerk Yönetimi’ne bağlı Sağlık Bakanlığı, saldırılarda 150’den kişinin de yaralandığını duyurdu.

İSRAİL’E GÖRE HEDEF ‘HAMAS’: ‘AĞIR DARBE VURULDU’

İsrail hükümetine göre, saldırılar ‘sadece Hamas’ı ve üslerini’ hedef alıyor. Hükümet, Pazartesi gününden bu yana Gazze’den 2 bini aşkın roketin fırlatıldığını ve bunların yüzde 90’ından fazlasının hava savunma sistemlerince etkisiz hale getirildiğini savundu.

İsrail makamlarına ve hastane yetkililerine göre, roket saldırılarında 9 kişi hayatını kaybetti. 

Başbakan Benyamin Netanyahu, uluslararası toplumdan gelen çağrılara rağmen devam eden bombardımanlarda ‘Hamas’a ağır kayıplar verdirildiğini’ savundu.

Hamas ile İsrail arasındaki savaşa karşı tepkilerini dile getiren Filistinliler ile İsrailli Yahudiler arasında yer yer çatışmalar yaşandığı da bildiriliyor. Birçok kentteki çatışmalarda Pazartesi’den bu yana en az 450 kişi gözaltına alınırken, sadece dün 50 kişi gözaltına alındı.

İsrail makamları, nüfusun karışık olduğu kentlerdeki polis birliklerine ek bin kadar polisin daha görevlendirildiğini duyurdu. Bu tür kentlerin bazılarında günlerden bu yana gece sokağa çıkma yasağı uygulansa da çatışmalar yer yer devam ediyor.

ABD ÖZEL TEMSİLCİSİNİ İSRAİL’E GÖNDERDİ

Öte yandan yarın (Pazar) toplanacak Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu (BMGK) toplantısı öncesinde Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) yeni bir açıklama geldi. ABD’nin İsrail’deki büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, İsrail-Filistin İlişkilerinden sorumlu özel temsilci Hady Amr dün İsrail’e vardı. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here