DİSK İZMİR TEMSİLCİLİĞİ FİLİSTİNE DESTEK AÇIKLAMASI YAPTI

0
104

İzmir Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde Nekbe günü (Büyük Felaket) dolayısıyla İsrail’in Filistin topraklarını işgali protesto edildi.
DİSK İzmir Bölge Temsilcisi Memiş Sarı tarafından yapılan basın açıklamasının detayları ise şöyle:

‘’15 Mayıs 1948 Filistinliler için “Büyük Felaket”in başladığı gündür. Filistinliler’in deyimiyle “Nekbe” zulmün, baskının, şiddetin, katliamların, işgalin, sürgünün, topraksızlaştırmanın, etnik temizliğin başladığı gün olarak tarihe geçmiştir.
Nekbe’nin bu sene 73. yıl dönümü…

Filistin halkına yönelik suçların sistemli olarak işlenmeye başladığı günün yıl dönümünde İsrail’in yeni saldırıları Filistin’e yeni acılar, yeni katliamlar, yeni işgaller getirdi.

Mescid-i Aksa’ya ve Kudüs’ün Şeyh Cerrah Mahallesi’ne yönelik İsrail saldırılarının sonucu olarak Filistin bir kez daha dünyanın gündeminde. İşgalciler Filistin halkının evlerine el koymaya çalışıyor, demografiyi değiştirme girişimlerini sürdürüyor. Dini ve ulusal simgelere yönelik utanmazca saldırılar devam ediyor. Sadece askeri güçler değil sivil yerleşimciler de Filistin halkına karşı saldırılarını sürdürüyor. Siviller öldürülüyor, Nekbe devam ediyor, ama onurlu Filistin direnişi de sürüyor!

Ancak Filistin, Türkiye halkı için gazetelerin dış haberler sayfasında yer alan bir konu değildir. Filistin davası bizim davamızıdır, Filistin’in kurtuluşu bizim kurtuluşumuzdur. Türkiye halkı emperyalizme ve siyonizme karşı direnen Filistin halkının hep yanında olmuştur ve yanında olmaya devam edecektir.

Öte yandan bugün Filistin halkının yanında olmak demek, “kurt ile yiyip çoban ile ağlayanlara karşı” mücadeleyi de gerekli kılmaktadır. Bugün iktidara yakın çok sayıda Türkiyeli şirket İsrail’de yatırım yapmakta ve işgalcilerle ticarete devam etmektedir. Dahası bazı Türkiyeli firmalar çalıştırdıkları Filistinli işçilerin haklarını gasp etmekte ve onlara çifte mağduriyet yaşatmaktadır. Türkiye halkı hem işgalcilere hem de patronlara karşı Filistinli kardeşlerinin yanında olacaktır.

Hükûmeti ve sermaye çevrelerini bu riyakârlıktan vazgeçmeye, İsrail ile bütün siyasi, askeri ve ticari ilişkileri kesmeye çağırıyoruz! Hamasi nutukları bırakın, gereğini yapın: İsrail’i boykot edin, yatırımları geri çekin, İsrail’e ve yandaşlarına yaptırımlar uygulayın!

Bizler İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri olarak Filistin halkının yanındayız.

İşgalcilerden hesap soracağız… Filistin’i özgürleştireceğiz…

Kahrolsun işgalciler! Kahrolsun emperyalizm! Yaşasın Özgür Filistin!’’

 

Elif Keleşo / İzmir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here