Katledilen Tamiller için Berlin’de anma

0
131

Sri Lanka iç savaşında devlet tarafından Tamiller’e dönük yapılan katliamda yitirilenler Almanya’nın başkenti Berlin’de anıldı. Rathaus Neukölln’de bir araya gelen Tamiller, dostları ve Kürt halkı soykırım karşısında uluslararası toplumun sessizliğine tepki gösterdi.

Saygı duruşu ile başlayan anmada Tamil Kaplanları’nın bayrağı açıldı, direniş şehitleri için sırayla güller bırakıldı.

Burada yapılan açıklamada, 1976 yılında kurulan Tamil Elam Özgürlük Kaplanları’nın, adanın kuzey doğusunda Tamil halkının kendi kaderini tayin hakkı ve bağımsız bir devlet için mücadele ettiği belirtildi. Birleşmiş Milletler’in bilançosuna göre Sri Lanka savaşında 70 ila 100 bin kişinin hayatını kaybettiğine vurgu yapılan açıklamada, gerçek rakamların çok daha yüksek olduğu kaydedildi. Savaşın ülke çoğunluğunu elinde bulunduran Seylan yönetiminin, Tamil halkına karşı korkunç biçimde yürütüldüğü ifade edilen açıklamada, Tamillerin resmi taleplerinin kanlı bir şekilde bastırıldığı dile getirildi. 

Tamillerin anma etkinliğinde konuşan Dest Dan Kadın Meclisi üyesi Susanne Roesling, Tamil halkının yüz binlerce şehidini saygı ile anarken, yaşananların uluslararası kamuoyu tarafından soykırım olarak tanınması çağrısı yaptı. 

Roesling, “Kürt halkının özgürlük mücadelesi sürüyor. Faşist Türk devletinin uyguladığı soykırım politikalarına karşı ve yüzlerce siyasi tutuklusu bulunan, işkencelere maruz kalan halk olarak Tamil halkı ile bir araya gelerek acılarını paylaşıyoruz, bütün siyasi soykırımları kınıyoruz” dedi.

Anma sloganlarla sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here