İspanya’da dokuz partiden HDP ile dayanışma

0
123

Sosyalist PSOE hükümetinin Kongre’deki ortaklarının aralarında olduğu partiler, Türkiye’de HDP’ye yönelik baskıları kınamak için bir karar tasarısı sundu.

Tasarı Unidas Podemos, ERC, PNV, EH Bildu, JxCAT, Compromís, Más País, BNG et La CUP tarafından imzalandı.

Metinde, “Türkiye Parlamentosunun üçüncü gücü olan HDP’ye ve seçilmiş siyasetçilerine yönelik sistematik baskıyı ve siyasi amaçlı davalara” tepki gösterildi.

Kobanê Davası adı altında yürütülen baskı kampanyasına işaret eden imzacılar, İspanya Kongresi’nden Türk devletinin “sistematik baskıları” karşısında PSOE hükümetinden “HDP ile alenen” dayanışma içerinde olmasını ve ihlallere “açıkça karşı çıkmasını” talep etmesini istiyor.

Tasarıyı imzalayan gruplardan bazı milletvekilleri parlamento önünde bir basın açıklaması da yaptı. Parlamenterler ayrıca ellerindeki “HDP ile dayanışma” yazılı dövizlerle poz verdi.

İspanya’daki Kürt temsilcisi Eyyüp Doru, İspanyol parlamenterlerle birlikte EFE haber ajansı dahil basın mensuplarına yaptığı açıklamada HDP’nin sadece Kürtleri değil, Türkiye’deki diğer halkları da temsil ettiğinin altını çizerken, yıllardır HDP’yi hedef alan baskı kampanyaları, tutuklamalar ve kayyumlar hakkında bilgi verdi.

Türk devletinin bağlı olduğu uluslararası yasaları tanımadığını kaydeden Doru, “Tüm güçlerin desteğine ihtiyacımız var ve PSOE’den bu girişimi desteklemesini istiyoruz” dedi.

Doru, Türk devletinin Ermeni Soykırımı’nın yıldönümü olan 24 Nisan’da Güney Kürdistan’a yönelik işgal saldırıları ile Rojava’da işgal edilen kentler ve saldırıları da hatırlattı.

Doru, Rojava’da sivil yerleşim alanlarının bombalandığı ve sistematik savaş suçları işlendiğini belirtirken, Türkiye’nin “işgalci güç” olduğuna vurgu yaptı. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here