Gazi Cemevi Başkanı Karataş: 81 ilde cemevlerinin statüsünün tanınması için kampanya yürüteceğiz-VİDEO

0
85

Gazi Cemevi Başkanı Hıdır Karataş, AİHM’in Alevilerin haklarının tanınması gerektiğine ilişkin hükmünün iktidar tarafından yerine getirilmediğine dikkat çekerek, 81 ile gidip temaslarda bulunacaklarını ve cemevlerinin statüsünün tanınması için kampanya yürütecekleri belirtti.

Gazi Cemevi yönetimi, cemevlerinin yasal statüye kavuşması için 81 ilde yürütecekleri kampanyaya ilişkin basın toplantısı düzenledi.

“20 MİLYON ALEVİNİN İBADETHANESİNİN KABUL EDİLMEMESİNİ KINIYORUZ”

Basın açıklamasında konuşan cemevi başkanı Hıdır Karataş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarının iktidar tarafından yerine getirilmediğini, cemevi olarak yaptıkları başvurularının da cevapsız kaldığını belirtti.

Başta iktidar olmak üzere tüm kesimlere seslenen Karataş, “Biz kendi sorunumuzu kendi içimizde çözebiliriz. Türkiye’yi demokratikleştirecek kararlar alabiliriz. Geçen bu sürede Türkiye’de yaşayan 20 milyon Alevinin ibadethanesinin kabul edilmemesini red ediyor ve kınıyoruz” dedi.

KAMPANYANIN STARTI TRABZON’DA VERİLECEK

81 ile gidip temaslarda bulunacaklarını ve cemevlerinin statüsünün tanınması için çalışma yürüteceklerinin altını çizen Karataş, “ Kampanyanın startını Trabzon’da vereceğiz ve her ay bir ili ziyaret edip yurttaşlardan destek isteyeceğiz. Biliyoruz ki yurttaşların Alevilerin ibadethanesiyle ilgili zerre sorunu yoktur. Sorunu olanlar bizi yöneten ve yönetmeye aday olanlardır” diye konuştu.

“BİZİ KİMSE ÖTEKİLEŞTİRMEYECEK”

Karataş, konuşmasının devamında Türkiye’nin demokratikleşmesi için çaba içinde olmaya devam edeceklerini ifade ederek, “geçmişten günümüze birliğin beraberliğin yapı taşı olduk. Biz bu ülkenin asli unsuruyuz. Bizi kimse ötekileştirmeye ne gücü yeter, ne de haddi yeter” diye belirtti.

PİRHA/İSTANBUL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here