24 Alevi yurttaşın duruşması 1 Temmuz’a ertelendi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İstanbul’un Ataşehir ilçesine bağlı 1 Mayıs Mahallesi’nin kuruluşunun yıldönümünde gerçekleştirilen festivalde gözaltına alınan ve haklarında dava açılan 24 Alevi yurttaşın bugün ilk duruşması görüldü. Duruşma, 1 Temmuz tarihine ertelendi.

video gelecek…

İstanbul’da 6 Eylül 2020 tarihinde pandemi koşulları gözetilerek planlanan 2 Eylül Festivali’ne polis müdahalesi ile aralarında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Ataşehir Şube Başkanı Gülsev Kaya ve Yönetim Kurulu Üyesi Bahar Tekin Gayretli’nin de bulunduğu 24 kişi gözaltına alınmıştı.

24 kişi bir gün Emniyet Genel Müdürlüğü’nde  tutularak ertesi gün hiç mahkemeye çıkarılmadan 4 gün imza karşılığı adli kontrol ile cezalandırılmıştı.

24 Alevi yurttaşın hakkında açılan davanın ilk duruşması bugün saat 09.30’da Anadolu Adliyesi 43. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya PSAKD Pendik Şube Başkanı İzzet Diktaş, PSAKD Genel Merkez Yöneticisi  Hüseyin Ağçal dışında hakkında dava açılan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ataşehir Şube Başkanı Gülsev Kaya ve Yönetim Kurulu Üyesi Bahar Tekin  Gayret ile birlikte üyeler katıldı.

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada hakkında dava açılan 24 kişiden 14’ü savunma yaparak ifade verdi. Mahkeme heyeti duruşmaya katılmayan diğer 8 kişinin ifadesinin alınmasına karar vererek duruşmayı 1 Temmuz tarihine ertelendi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul’da 6 Eylül 2020 tarihinde pandemi koşulları gözetilerek planlanan 2 Eylül Festivali’ne polis müdahalesi ile aralarında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Ataşehir Şube Başkanı Gülsev Kaya ve Yönetim Kurulu Üyesi Bahar Tekin Gayretli’nin de bulunduğu 24 kişi gözaltına alınmış ve adli kontrol ile serbest bırakılmıştı.

Diren SATI/İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR