Abbas Tan: Alevi inancımızın siyasete alet edilmesini kabul etmeyeceğiz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 İYİ Parti Milletvekili İbrahim Halil Oral’ın CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında ‘Alevi kimliği sünniler için endişedir’ ifadesine tepki gösteren Kayseri Hacı Bektaş Veli Derneği Başkanı Abbas Tan, “Aleviler onurlu duruşlarıyla ve ayrım yapmadan siyasette, ticarette, ekonomide, bürokraside vardır, var olmaya devam edeceklerdir” dedi.

Katıldığı bir televizyon programında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun cumhurbaşkanı adayı olma ihtimaline ilişkin konuşan İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, Kılıçdaroğlu’nun Alevi olması nedeniyle Türkiye’de seçim kazanamayacağını söyledi. Oral, Kılıçdaroğlu’nun olası adaylığı için ‘Müslüman kesim tarafından bu bir endişedir’ yorumunda bulundu.

Kayseri Hacı Bektaş Veli Derneği Başkanı Abbas Tan, sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklama yaptı.

Tan, Alevi inancının siyasi malzeme olarak kullanılmasına tepkisini dile getirerek Alevilerin inançsal kimliğini kullanmadan diğer inanç mensupları gibi siyasette var olmaya devam edeceğini söyledi.

“ALEVİLİK ÜZERİNDEN SİYASİ RANT ELDE ETMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Tan yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Gün geçmiyor ki Alevilik üzerinden siyasi rant elde etmek için Alevilere yönelik hakaret ederek insanları germesinler. Aleviliği bilmeyen, Alevileri tanımayan başta siyasetçiler olmak üzere bazı art niyetli insanlar zaman zaman beyinlerinin arkalarında sakladıkları düşünceleri ortaya atmakta ve insanları ayrıştırmaya çalışmaktadırlar.

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral ‘Kılıçdaroğlu’nun Alevi olması benim açımdan bir engel değil. Ama Türk toplumu açısından, Sünni kesim açısından bu bir endişedir. Bu oy verilmemesi gereken bir problemdir’ diyerek açıklamada bulunuyor.

“ALEVİLER ONURLU DURUŞLARIYLA HER ALANDA VAR OLMAYA DEVAM EDECEKLERDİR”

Her bakımdan problemli böyle bir bakış açısını kınıyor Alevi kimliğinden rahatsızlık duymayan, amasız fakatsız bir siyaseti savunuyor ve kimliğimizin, inancımızın siyasete alet edilmesini kesinlikle kabul etmiyoruz. Hiç kimse boşuna yorulmasın. Aleviler onurlu duruşlarıyla ve ayrım yapmadan siyasette, ticarette, ekonomide, bürokraside vardır var olmaya devam edeceklerdir.

Bunu bütün halkın kabul etmesi gerekir. Bu olayları tartışan kimi gazetecilerin, siyasetçilerin Aleviliği bir mezhep olarak göstermesi de ayrı bir olaydır. Her birey çok iyi bilmelidir ki Alevilik mezhep değildir. Alevilik doğayı ve tüm canlıları önemseyen Varlığın birliğine inanan bir inançtır. Alevilerde inançsal kimliğini kullanmadan diğer inanç mensupları gibi siyasette var olmaya devam edeceklerdir. Aleviler vardır. Alevilik Hakk’tır.”

PİRHA/KAYSERİ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR