AKD Genel Başkanı Kurt: Alevi inancı başkalarına Hızır olmakla başlar

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Aleviler için kutsal olan Hızır ayına ilişkin yazılı bir açıklama yayımlayan Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Genel Başkanı İsmet Kurt, “Alevi inancının temeli başkalarına Hızır olmakla başlar. ‘Birilerine Hızır ol ki, Hızır’ı yanında bulasın’ öğretisi bizim inancımızın önemli bir ilkesidir. Çünkü o sana hem veren hem de seni sınamak için isteyendir” ifadelerini kullandı.

Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Genel Başkanı İsmet Kurt, Aleviler için kutsal olan Hızır ayına ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı. “Alevi inancının temeli başkalarına Hızır olmakla başlar” diyen Kurt yaptığı açıklamada, “Ocak ayından şubat ayının sonuna kadar sürecek Hızır ayında Alevi evleri bir başka temizlenir, paklanır. Lokmalar bir araya toplanır, sofralar paylaşılır, yüzler güler, cemler tutulur, dar û didar olunur” ifadelerine yer verdi.

“ALEVİ İNANCI BAŞKALARINA HIZIR OLMAKLA BAŞLAR”

Kurt tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

“Alevi inancının temeli başkalarına Hızır olmakla başlar. Alevilerin en neşeli ve sevinçli ayındayız, Hızır ayında. Ocak ayından şubat ayının sonuna kadar sürecek Hızır ayında Alevi evleri bir başka temizlenir, paklanır. Lokmalar bir araya toplanır, sofralar paylaşılır, yüzler güler, cemler tutulur, dar û didar olunur.

Hızır ayı, havanın en zor şartlarının olduğu günleri içerir. Bu günler, bir tür dayanışma, paylaşma günüdür. Karakışın hüküm sürdüğü, hayvanlar için yazdan toplanmış otların bittiği, yiyeceklerin tükenme noktasına geldiği, ısınmak için toplanan tezek veya odunların bitme noktasında olduğu dönemdir.

Hızır bu en zor dönemde halk arasında dolaşır, zorlukları ortadan kaldırır. Halk oruç tutarak, kurban keserek, lokma-niyaz dağıtarak Hızır’ın gelmesini kolaylaştıracağını ve zorluktan, darlıktan kurtulacağını düşünür.
Hızır’ı yaratan bizim inancımız, ikrarımızdır. Onun için her birey kendi Hızır’ını farklı yer ve zamanda görür.

“BİRİLERİNE HIZIR OL Kİ, HIZIR’I YANINDA BULASIN”

‘Birilerine Hızır ol ki, Hızır’ı yanında bulasın’ öğretisi bizim inancımızın önemli bir ilkesidir. Çünkü o sana hem veren hem de seni sınamak için isteyendir.

Peki neden Hızır bu kadar önemlidir? Çünkü Hızır Hakk’tır. Yar ve yardımcıdır. Bozatlı Hızır umutsuzlara umuttur. Hızır gariplerin yoldaşıdır, merhamettir, kuru ile yaşı birlikte yakmayandır. Hızır candır, sahipsiz koymayandır. Kimsesizlerin kimsesidir. Hızır her daim hazırdır! Hızır bizi elden ayaktan etmeyendir, bizi yatağa mahkûm etmeyendir.

Hızır doğru ve iyi olanı yapandır, bize yol gösteren rehberdir, kılavuzdur. Hızır el tutandır, Omuz verendir, sığınılan güvendir. Hızır çocuğumuzun yakasını zalimlerin eline vermeyendir. Hızır zor işi kolay kılan ve yola koyandır. Hızır senin davandır, darda kalan 73 milletin sesini duyandır. Hızır yolumuzu yolsuza, hırsıza ve şer olana düşürmeyendir. Umutsuzların umudu yetiş ya Boz atlı Hızır. Birbirimizin Hızır’ı olalım. Cümle canlara Aşk-ı niyazlarımla.”

(HABER MERKEZİ)

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR