AKP’li belediye yıktı, Aleviler tepkili: Ana Meryem Türbesi’ni yeniden yapacağız

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

AKP’li Mehmet Tevfik Göksu’nun başkanlığını yaptığı Esenler Belediyesi, tarihi kalıntıları bulunan Ana Meryem Türbesi’ni sabah saatlerinde kimsenin bulunmadığı bir anda yıktı. Halk, çevik kuvvetle gelen yıkım ekibini engelleyemese de türbeyi yeniden yapma kararı aldı.

1240’lı yıllarda Horasan’dan geldiği belirtilen Meryem isimli bir evliyanın türbesi İstanbul’un Esenler ilçesinde yer alıyor. Yapının tamamı o yıllardan kalmasa da İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı‘nın koruma altına almak istediği taş ve kalıntılar bulunuyor. Ancak AKP’li Mehmet Tevfik Göksu’nun başkanlığını yürüttüğü Esenler Belediyesi‘nin uzun süredir sürdürdüğü kentsel dönüşüm projesi kapsamında ana Meryem Türbesi yıkılmak istendi. Hem mahalle halkının hem Alevi kurumlarının yanı sıra İBB‘de bu yıkıma engel olmaya çalıştı.

TÜRBENİN ARKASINDAKİ İNŞAAT ALANINDAN GİZLİCE GİRDİLER

Bugün (25 Mayıs) sabah saatlerinde arka inşaat alanlarından girilerek yıkılan türbenin etrafı da çevik kuvvetle kapatılarak halkın girişlerine de izin verilmedi. Türbe içindeki tüm eşyalarla birlikte yerle bir edildi.

Yıkımı son anda gören Ana Fatma Cemevi Başkanı Hüseyin Acaray konuya ilişki PİRHA‘ya konuştu. Acaray, yıkım kararından haberdar olmadıklarını belirterek, zira yıkım kararının olmadığını söyledi. Yakın zamanda türbedeki kalıntı taşları almak için geldiklerini ancak türbenin tarihi dokusuna müdahale etmelerine izin vermediklerini anlattı. Acaray, “Burada tarihimizi çalmışlar. Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’yu nefretle kınıyoruz. Alevilerin ibadet ve inanç yerini, inançlarını da yok sayarak böyle bir yıkım gerçekleştirdi. Buraları talan ettiler” dedi.

MAHALLELİ TÜRBEYİ YENİDEN KURACAK

Tuna Mahallesi daha çok Karabayır olarak biliniyor ve  nüfusu ağırlıklı olarak Abdal Alevilerden oluşuyor. Mahalle halkı türbenin yıkılmasına başından beri karşıydı. Gizlice yapılan bu yıkıma da çok tepkili. Kalıntıları ve türbenin eşyalarını ayıklayarak yeniden türbelerini kuracaklarını belirttiler. Bunun için daha öncesinde belediye ve polisle karşı karşıya geldiklerini söyleyen mahalleli, “Biz yaparsak yeniden yıkacaklarmış. Biz de yeniden yaparız.” diyor.

Türbenin etrafında ise polis ablukası devam ediyor.

PİRHA/ İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR