Alevi Bektaşi Federasyonundan Alevinet’e uygulanan sansüre tepki

Alevinet’e uygulanan sansüre bir kınamada Alevi Bektaşi Federasyonundan geldi.

Sosyal medya hesaplarından yazılı bir açıklama ile Alevinet’e uygulanan sansüre tepki veremen Alevi Bektaşi Federasyonu bu sansürün Alevi toplumuna uygulanan baskının bir parçası olarak gördüklerini belirtti.İşte o açıklama şu şekilde oldu;

Alevilerin Sesi Susturulamaz: Alevinet’e Haksız Engeli Kınıyoruz!

Alevi Bektaşi Federasyonu olarak biz, Alevi Gazetesi Alevinet’e uygulanan erişim engelini protesto ediyoruz. Kendisini tekrarlayan bu uygulamanın Alevi toplumuna yönelik artan baskının bir parçası olarak gördüğümüzü belirtmek ve bu engelin derhal kaldırılması için yetkililere ve kamuoyuna çağrıda bulunuyoruz.

Alevinet, Alevi toplumunun sesi olarak, Alevilerin cephesinden olayları tarafsız ve özgür bir şekilde değerlendiren önemli bir medya kuruluşumuzdur. Bu erişim engeli, sadece Alevinet’e değil, aynı zamanda Alevi toplumunun temel hak ve özgürlüklerine, ifade özgürlüğüne ve basın özgürlüğüne yönelik bir saldırıdır.

Demokratik toplumlarda,, her bireyin düşünce ve ifade özgürlüğünü, ayrıca etnik ve dini azınlıkların kültürel haklarını korumayı taahhüt eder. Bu bağlamda, Alevinet’e yönelik bu engel, sadece hukuki olmaktan ziyade, siyasi ve toplumsal bir baskı aracı olarak değerlendirilmekte ve Alevi toplumunun özgür bilgi edinme hakkını engellemektedir.

Bu durumun, Alevi toplumuna yönelik genel bir baskının göstergesi olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla, bu engelin, demokratik değerlere sahip çıkma, azınlık haklarını koruma ve basın özgürlüğünü destekleme adına derhal kaldırılması gerekmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Alevi Bektaşi Federasyonu
25 Kasım 2023

Alevinet/İstanbul

EN SON EKLENENLER