Alevi toplumundan, Uğur Kurt için anma mesajları

Polis kurşunuyla 22 Mayıs 2014’te Okmeydanı Cemevinde öldürülen Uğur Kurt için Alevi toplumundan mesajlar paylaşıldı.

Bir yakınının cenaze erkanı için Okmeydanı Cemevi’ne giden Uğur Kurt, 22 Mayıs 2014’te polisin açtığı ateş sonucu başından vurularak öldürülmüştü.

Hakka yürümesinin 7. yılında Uğur Kurt için Alevi toplumundan birçok mesaj paylaşıldı.

Garip Dede Dergahı Yönetim Kurulu Başkanı Celal Fırat, Cemevi avlusunda katledilen Uğur Kurt için açıklama yaparak “Cemevlerimize her tür şiddeti yapanlara da siyaset erkanından ortak bir tepki koymalarını bekliyoruz… Okmeydanı Cemevimizin içinde, 7 yıl önce başından polis kurşunuyla vurularak katledilen Uğur Kurt’u unutmuyoruz. Uğur’u katleden polise 12 bin TL para cezası verilmişti. Zalim İsrail devletinin, Filistin halkına Mescidi Aksa’da yaptığı katliamın, başka bir versiyonu değil midir?” ifadelerini kullandı.

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu ise “Uğur Kurt 7 yıl önce Okmeydanı Cemevi avlusunda polis kurşunuyla katledildi. Uğur Kurt’u öldüren polis, diğer katil polisler gibi cezasızlıkla ödüllendirildi. Uğur Kurt ve polis kurşunuyla katledilen tüm Can’ları saygıyla anıyor katilleri lanetliyorum” mesajını paylaştı.

Sosyolog Veli Saçılık ise “Bütün katliamlarda yaptıkları gibi imza olarak cansız bedenin üzerine gaz bombası attılar” dedi.

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği de Uğur Kurt’u unutmadı. Sosyal medya hesaplarından paylaşılan mesajda “Bir Can’ın bedeli 12.000 TL! 22 Mayıs 2014’de Okmeydanı Cemevi önünde katledilen Uğur Kurt’u saygı ve sevgiyle anıyoruz” denildi.

(HABER MERKEZİ)

EN SON EKLENENLER