Alevi Türbesi’ni yıktıran AKP’li Tevfik Göksu ile Esenler Kaymakamı hakkında suç duyurusu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Esenler’de bulunan Ana Fatma Cemevi Başkanı Hüseyin Acaray, Ana Meryem Türbesi’nin AKP’li Esenler Belediyesi tarafından yıkılmasının ardından belediye başkanı Tevfik Göksu ile “Burayı silin, atın; emrini ben verdim” diyen Esenler Kaymakamı Adil Karataş hakkında suç duyurusunda bulundu. 

İstanbul’un Esenler ilçesinde bulunan ve Aleviler için kutsal kabul edilen Ana Meryem Türbesi’nin AKP’li Esenler Belediyesi tarafından yıkılmasının ardından tepkiler gelmeye devam ediyor. Esenler’de yer alan Ana Fatma Cemevi’nin Başkanı Hüseyin Acaray, bugün Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na giderek, Esenler Kaymakamı Adil Karataş ile AKP’li Esenler Belediyesi Başkanı Mehmet Tevfik Göksu hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

“KAYMAKAM, ‘SİLİP, ATIN, EMRİNİ BEN VERDİM’ DEDİ”

Acaray, PİRHA‘ya yaptığı açıklamada taleplerini “Türbemizin yapılıp iade edilmesini istiyoruz” şeklinde dile getirirken, “Biz kurumu kuralı 4 sene oldu. Türbe senelerdir var. Tüm Alevilerin inanç ve ibadethanelerini hiçe sayarak yıktılar. Kaymakam bey “Silin” emrini ben verdim, dedi. “O türbeyi oradan silin”, ne demek? Aleviler de bu ülkenin vatandaşı. Biz neden haklarımızdan mahrum kalıyoruz? İnançlarımızı özgürce yaşayamıyoruz? Orada bulunan taşlar için Anıtlar Kurulu’nun verdiği karar var. İnsanlar 60-70 senedir orada ibadetlerini yapıyorlar. Ben dünyaya gelmeden önce yapıyorlarmış. Türbeyi ben yaratmadım” dedi.

“NE KADAR İÇLER ACISI BİR DURUM!”

Hacı Bektaş Veli Dergahı’nın da statüsüne değinen Acaray, şunları söyledi:

“Kaymakam bey şöyle diyor: Ben Gazi’de oturan bir dedeye sordum. Orada türbe yokmuş. Kim diyor yokmuş? Buranın varlığını Gazi’deki dede nereden bilsin? Amaç Alevileri yok etmek. Tarihlerdir biz bu zulümleri yaşamıyor muyuz? Hacı Bektaş Veli Dergahı’mız bile şu an türbe statüsünde değil. Ne kadar içler acısı bir durum. Dünya tarihine geçmiş bir türbemiz, türbe statüsünde değil. Kültür Bakanlığı’na bağlı. Kaymakam ne diyor? “Orada kemik var mı?” Bizim dağda, taşta, ovada ikrar verdiğimiz, hiç mezar olmayan türbelerimiz var. Hangi ağacın dibini kazıyıp da kemik aradık? Keçeci Baba’daki türbemize de minare dikip cami statüsüne sokmaya çalışıyorlar.”

“ALEVİLERİN İKRAR VERDİĞİ YERİ NASIL SİLİP ATARSINIZ?”

Acaray sözlerini şöyle tamamladı:

“Bırakın insanlar kültürünü, inancını yaşasın. Bir kaymakamın “Burayı silin, atın” demesi, ne demektir? Neyi yok ediyorsun? Kaymakama yüz kere dilekçe yazdım. Bir kere karşısına alıp konuşmadı bizimle. Alevilerin ikrar verdiği bir yere nasıl “Silin atın” dersiniz? Aynı şekilde belediye başkanının “Siz gidersiniz bir ağaca çaput bağlarsınız, mum dikersiniz, kurban kesersiniz oraya türbe dersiniz” şeklindeki sözleri var. Kendisinin bu sözlerine tepki gösterdiğimizde ise bizi, yüklü miktarda tazminat davası açmak ile tehdit ediyor.”

Barış KOP / İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR