Aleviler Bugünü ve Geleceği Tartışıyor’ çalıştayı başladı: Özgür bir Cumhuriyetten yanayız!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Alevi çatı örgütleri tarafından ‘Cumhuriyetin İkinci Yüz Yılı İçin Aleviler Bugünü ve Geleceği Tartışıyor’ çalıştayı başladı. 

Alevi kurumu olan Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE), Alevi Vakıfları Federasyonu (AVF), Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV), Alevi Kültür Dernekleri (AKD), Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin (PSAKD) organize ettiği “Aleviler bugünü ve geleceği tartışıyor” şiarıyla düzenlenen çalıştay başladı.

Kemal Kılıçdaroğlu Kültür Merkezinde başlayan çalıştayın açılışını Dede Ali Tekin, okuduğu gülbeng ile yaptı. Çalıştayın devamında ‘Hakk ve hakikat yolunda yitirilen canlar için’ 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı.

ALTIOK: BURADAN ANLAMLI BİR MESAJ ÇIKACAĞINA İNANIYORUM

Çalıştayın açılış konuşmasını Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok yaptı. Alevi toplumunun birliğine vurgu yapan Altıok “3 yıldır başkanlarımızla yaptığımız sohbetlerde bu birliktelik hep gündeme geliyordu. Biz Aleviler olarak gelecek yüzyılı, geçmişi, yapacağımız toplantı ile açık açık konuşmamız gerektiğini söylüyordum. Böyle bir birliktelikte sizlerle olmaktan onur ve gurur duyuyorum. Buradan anlamlı bir mesaj çıkacağına inanıyorum. Hepimize kolay gelsin, aşk ile” ifadelerini kullandı.

Çalıştayın devamında divan oluşumuna geçildi. Seher Şengüllü Yılmaz, Nevin Kamilağaoğlu, Ezgi Türkyılmaz, Özgür Kaplan, Ali Ulu, divana seçilen isimler oldu.

KURT: ÖZGÜR BİR CUMHURİYETTEN YANAYIZ

Çalıştayın devamında Alevi kurumları adına Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı İsmet Kurt konuşma yaptı. “Çalıştayımızın asıl konusu laik cumhuriyet” diyen Kurt şunları söyledi:

“Bu toplantıya büyük emek verildi. Herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz. Aleviler sanayide emekçi, Aleviler tarlada işçi, Aleviler her yerde ama Alevileri birileri tanımadı, sadece tarifledi.
Hacı Bektaş Veli Sevgi Hoşgörü Yılı sebebiyle hükümet tarafından bir çalışma yapıldı. İçişleri Bakanlığı tarafından çalışma yapılarak alana inildi. Bağımsız kurumlara gidildi ve ‘genel merkezlerden ayrılın, bizler size ihtiyaçlarınızı verelim’ denildi.
Kültür Bakanlığına ait olan kültür merkezinde bu toplantıyı yapacaktık. Aylar öncesi bir emek harcanmış ama ne yazık ki salonu vermediler. Bizler için mekan sorunu yok. Onun için biz ‘3 can bir cem ‘diyoruz.
Hükümetler gelir geçer, baki olan devlettir. Aleviler, Çanakkale’de, İzmir’de Kurtuluş Savaşında vardı, şehit oldu. Sınırlar, Alevisi, Kürdü, Lazı ile birlikte çizildi. Aleviler nitelikli, refah seviyesi yüksek olsun, diye en iyi eğitimi çocuklarına veriyor.

“BU TOPLANTI SADECE ALEVİLERE DEĞİL, TÜM EZİLENLERE ÇERAĞ OLSUN”

İnsanı, doğayı korumamız lazım. Ülke her geçen gün farklı bir yere gidiyor. Tekçi zihniyet sürüyor. Evet kısmen hizmet alıyoruz ama verdiğimiz vergilerin inançsal boyutunu helal etmiyoruz. Çünkü tekçi bir mezhebe giden devasa bir bütçe var. Hanifi mezhebine dayalı bir sistem var. Bizler de ‘zorunlu din dersleri kimseye dayatılmasın’ diyoruz. Özgür bir Cumhuriyetten yanayız. Birinci yüzyıl Maraş, Çorum, Sivas, Dersim, katliam katliam… Onun için ikinci yüzyılda el ele verip kardeşçe olalım diyorum. Bu toplantı sadece Alevilere değil tüm ezilmişlere çerağ olsun diyorum.”

PİRHA/HACIBEKTAŞ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR