‘Alevileri asimile etmek için bazı dedeleri çeşitli vaatlerle kandırmaya çalışıyorlar.

0
112

Didim Cemevi Başkanı Hüseyin İlhan ‘Gri pasaportlu dedeler’ hakkında PİRHA’ya değerlendirmelerde bulundu. İlhan, “Bizim bu yolu bilmeyen, içimizdeki yol yorgunu olan dedelerimizi tespit ediyorlar. Önlerine kırmızı halılar sererek, yeni imkanlar vererek, pembe bir hayat vaat ederek dedelerimizi, Alevi inancını asimile etmeye çalışıyorlar” dedi. İlhan ekledi: Asla başaramayacaklar. Devletin Alevisi olmayacağız. Devlet elini inançlarımızdan çeksin.

Didim Cemevi Başkanı Hüseyin İlhan ‘Gri pasaportlu dedeler’ hakkında PİRHA‘ya değerlendirmelerde bulundu. Devletin Alevilere yönelik çeşitli baskılar yaptığını ancak inançlarını yok edemediğini vurgulayan İlhan, cenaze erkanlarını değiştirmeye çalıştığını, Alevilik inancının içerisine diğer inançları koyarak asimile etmeye çalıştığını belirtti.

“DEDELİK MAKAMINI ELE GEÇİRMEKLE ASİMİLASYON BAŞLAR”

Özellikle İran’da Molla rejiminden sonra Türkiye’deki Alevilerin daha çok ablukaya alınmaya başladığını belirten İlhan şunları dile getirdi:

“Bir taraftan Sünni İslam’ın diğer taraftan ise Şii İslam’ın baskısı söz konusu. Irak’taki Mollalar, ‘Aleviler bizim beyaz güvercinimizdir, bir gün geri gelecekler ve biz onları Şiileştireceğiz’ diyerek ve Alevilerin onların bir parçası olduğunu söyleyerek Şii göstermeye çalışıyor, bir taraftan da Sünni İslam da aynısını söylüyor. Devlet bu şekilde Alevilerin içerisine sızmalar yapıyor. Ötekileştirdi olmadı, dağlara sürdü olmadı, şimdi ne yapıyor? Asimilasyon. Asimile etmenin en büyük yeri nereden başlar? Ya idari bölümde ya da inanç bölümünde başlar. İdari bölümü gelip geçicidir, inanç bölümü ise kalıcıdır ve burada dedelik vardır. Dedelik şeyh soyundan olduğu için devletin en büyük göz koyduğu makamdır.

“DEVLET YOL YORGUNU DEDELER ARACILIĞI İLE ALEVİLERİN İÇERİSİNE SIZMALAR YAPIYOR”

Devletin Alevi inancını asimile etmek için dedeleri çeşitli vaatlerle kandırmaya çalıştığını söyleyen İlhan sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bunun için ne yapacaklar? Bizim bu yolu bilmeyen, içimizdeki yol yorgunu olan dedelerimizi tespit ediyorlar. Önlerine kırmızı halılar sererek, yeni imkanlar vererek, pembe bir hayat vaat ederek dedelerimizi, Alevi yolunu, Alevi inancını asimle etmeye çalışıyorlar. Son yıllarda özellikle ‘Gri pasaport’ adı altında dedelerimize böyle bir şey sundular. Dedelerimizi götüreceklerdi kendi yaratmak istediği, kendi kalıbına koyduğu Alevilik şeklini buradaki dedelerimizle birlikte diğer canlarımıza da entegre etmeye çalışacaklardı ama bunu başaramadılar.”

“DEVLETİN ALEVİSİ OLMAYACAĞIZ”

‘Bizler Pir Sultan’ın, Hacı Bektaş Veli’nin torunlarıyız’ diyen İlhan son olarak, “Biz Şeyh Bedrettin’in mücadelesiyle, Kerbela’da İmam Hüseyin’in dik duruşuyla yolumuza devam edeceğiz. Biz devletin Alevisi olmayacağız. Devlet elini bizim inançlarımızdan çeksin diyoruz. Bizim masum taleplerimiz vardır ve bu taleplerimiz Alevi çalıştaylarında dile getirilmişti. Alevi dedelerine gri pasaport vereceğinize Alevilere taleplerini verin. Bunlar nedir? Eşit yurttaşlık, zorunlu din derslerinin kaldırılması, diyanetin lağvedilmesi ve birde bizim için en önemlisi cemevlerinin yasal statüye kavuşmasıdır. Bu taleplerimiz için mücadeleye devam diyoruz” ifadelerine yer verdi.

Cebrail ARSLAN/Didim-AYDIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here