Av. Cinbaş: Tuğluk’un, telefonun ahizesini kaldıracak gücü bile yoktu; tahliye edilmeli

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP’nin eski Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk ile görüşen Avukat İbrahim Cinbaş, Tuğluk’un durumunun çok iyi olmadığını ancak yürütülen kampanyanın Tuğluk’un sağlığına olumlu etkisinin olduğunu kaydetti.

Türkiye’de bulunan cezaevlerinde hasta tutuklular tedavi edilmedikleri için yaşamlarını yitiriyorlar. Serbest bırakılıp tedavi edilmesi gereken binlerce tutukludan biri de Kocaeli Kandıra F Tipi Cezaevi’nde 2016 yılından beri tutuklu bulunan HDP’nin eski Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk.

Türkiye hapishanelerinde İnsan Hakları Derneği’nin verilerine göre 604’ü ağır olmak üzere 1605 hasta mahpus bulunuyor.

Geçtiğimiz hafta Aysel Tuğluk ile görüşen Avukat İbrahim Cinbaş, Tuğluk’un durumuna dair PİRHA‘ya açıklamalarda bulundu.

“TELEFONUN AHİZESİNİ KALDIRACAK GÜCÜ BİLE YOKTU”

Aysel Tuğluk’un durumunun çok iyi olmadığını dile getiren avukat İbrahim Cinbaş, “Görüşmeye gittiğimizde bizi tanıyamadı. Sağlığından kaynaklı kapalı görüş gerçekleştirdik. Telefonun ahizesini kaldıracak gücü bile yoktu. Cezaevindeki koşulların etkisi ile durumunun daha da ağırlaştığını söyleyebiliriz” dedi.

“KAMPANYADAN KAYNAKLI AYSEL TUĞLUK’UN UMUDU ARTTI”

Aysel Tuğluk’un yürütülen kampanyanın önemine vurgu yaptığını belirten Cinbaş, aynı cezaevinde tutuklu bulunan Gültan Kışanak’la da görüştüklerini ifade ederek, “Kampanya büyürse ancak o zaman tahliye olacağını ifade etti. Gültan Kışanak’la yaptığımız görüşmede de kampanyadan kaynaklı Aysel Tuğluk’un umudunun arttığını bunun da sağlığına olumlu etki yarattığını söyledi. Gültan Kışanak, bundan kaynaklı kampanyanın büyütülmesi çağrısında bulundu” diye konuştu.

Avukat İbrahim Cinbaş, hukuksal sürece dair de yaptığı değerlendirmede, Aysel Tuğluk ve arkadaşları şahsında Kürt kadınlarının ve kadın mücadelesinin cezalandırılmak istendiğine işaret ederek, “Hukuk işletilse Aysel Tuğluk ne bu cezayı alırdı ne de sağlık durumu bu noktadayken ve hastane raporlarıyla sabitlenmişken cezaevinde kalırdı. Aysel Tuğluk ve cezaevinde bulunan ağır hasta tutuklular bir önce tahliye edilmeli. Demokratik kamuoyundan beklentisi var” diye belirtti.

Diren KESER/PİRHA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN SON EKLEN YAZILAR