Aydın Deniz’den AKP’li belediyenin Ana Meryem Türbesi’ni yıkmasına tepki

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

AKP’li Esenler Belediyesi tarafından kentsel dönüşüm alanında yer aldığı gerekçesiyle yıkılan Abdal Alevilerin ziyaret makamı olan Ana Meryem Türbesi’ne ilişkin konuşan Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Aydın Deniz, “Bir toplum tarafından kutsal olarak görülen bir değerin yerle bir edilmesi o halkın inancına, kutsalına saldırı, yok sayma ve inkârdır” dedi.

Abdal Alevilerin, İstanbul Esenler’deki ziyaret makamı olan Ana Meryem Türbesi’nin AKP’li Esenler Belediyesi tarafından kentsel dönüşüm alanı içerisinde yer aldığı gerekçesiyle yıkılmasına tepkiler geliyor. Konuya ilişkin PİRHA‘ya konuşan Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Aydın Deniz, “Rant için kutsalların yıkılmasına karşıyız” dedi.

“KUTSALLARIN YIKIMI, İNANCA SALDIRI, YOK SAYMADIR”

Ana Meryem Türbesi’nin yıkılmaması için daha önce basın açıklaması yaptıklarını kaydeden Deniz, şunları söyledi:

“Alevi kurumları olarak orada yaşayan ve çoğunluğu Abdal olan Alevi halkıyla beraber orası yıkılmasın diye basın açıklaması yapmıştık. Belediye ve özellikle kentsel dönüşüm şirketi tarafından “Orada mezar yok” diyerek algı operasyonu yapılmıştı. Orada mezar olup, olmadığı çok önemli değil. Bir toplum tarafından kutsal olarak görülen bir değerin yerle bir edilmesi o halkın inancına, kutsalına saldırı, yok sayma ve inkârdır. Esenler Belediyesi buna alet olmuştur. Bir yandan Alevi açılımı yaparken, Esenler’de cemevi açarken, bir yandan da Abdalların çoğunlukta yaşadığı bir mahallede onları yok sayma, ikinci sınıf olarak görme girişimidir bu yıkım. Oradaki Abdalların kutsal saydığı her şey bizim için de geçerli olan bir durumdur. Yerel yönetimler ile hükümetin inançlara saygı ve inkâr etmemesi konusunda doğru adımları atması gerekiyor. Herkesi eşit statüde görmesi, Abdalları da bunun dışında bırakmaması gerekiyor. Rant için kutsalların yıkılmasına karşıyız.”

Barış KOP / İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR