Beştaş: Maraş’ın yaşam alanı, demografik yapısı ile ciddi biçimde oynanıyor.

0
167

HDP Grup Başkan Vekili Meral Danış Beştaş, Maraş’ın Pazarcık ilçesi Çöçelli köyüne kurulmak istenen Biyokütle enerji santraline ilişkin Meclis Genel kurulunda konuştu. Beştaş, “Maraş’ın yaşam alanı, demografik yapısı ile ciddi biçimde oynanıyor” dedi.

HDP Grup Başkan Vekili Meral Danış Beştaş, Maraş’ta Çöçelli köyüne kurulmak istenen Biyokütle enerji santraline ilişkin tepkileri Meclis Genel kurulunda dile getirdi.

Meral Danış Beştaş, Çöçelli köyüne 350 metre mesafede kurulmak istenen Biyokütle enerji santralini durdurmak isteyen köylülerin, jandarma müdahalesine maruz kaldıklarını söyledi. Beştaş, Maraş’ın demografik yapısının bozulmak istendiğine işaret ederek şu konuşmayı yaptı:

“Biyokütle santralinde saatlik olarak 10.3 ton olmak üzere günde 247.2 ton ve yıllık 77600 ton orman ürünleri talaş ve odun kullanılacak. Biyokütle enerji santralleri yenilenebilir enerji kaynağı. Ve bu santraller fosil yakıtlı santrallerden çok daha fazla karbondioksit yakıyor. Bu santrale 1 kilometre mesafede yaşayan kişilerde alerji, astım, akciğer hastalığı ve daha birçok sorun görülüyor. Çöçelli köylüleri bu santrale neden karşı çıkıyor? Çünkü 2002 yılından bu yana Maraş’ın yaşam alanı, demografik yapısı ile ciddi biçimde oynanıyor.”

PİRHA/ANKARA 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here