Bülbül’den Diyanet Akademisi eleştirisi: Eşit yurttaşlık tüm inanç grupları için oluşturulmalı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Meclis’te ‘Diyanet Akademisi’ne dair konuşan HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, “Diyanet Akademisi’ni kuralım fakat Diyanet Akademisi kurulurken Alevi toplumunun, farklı inanç gruplarının hakları tanınmış mı, iade edilmiş mi, varlığı kabul edilmiş mi, sosyolojisi, felsefesi görülmüş mü?” diye sordu. Bülbül, “Yetmiş iki millete bir nazarla bakmayan, kırk yıl müderris olsa hakikatte asidir” diyen Hünkâr Hacı Bektaş’a ne itirazınız var sizin?” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, TBMM Genel Kurulu’nda, gündeme gelen Diyanet Akademisi’nin kuruluşu ile ilgili konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) bünyesinde bir çok faaliyet alanının olduğunun altını çizen Bülbül, “Diyanet İşleri Başkanlığı, içtihatlarını, İslam’ın Hanefi mezhebi ve Maturidilik tefsiri üzerinden yürüttüğünü söylüyor. Böyle bir hakkı var mıdır? Tabii ki vardır. Fakat bu ülkede sadece Hanefiler yok. Bu ülkede Şafiiler de var, bu ülkede Aleviler de var. Şimdi Maturidi, Hanefi, Sünni, erkek ve tekçi. Bakınız, camilerde hutbe okutulurken tek dille okutuluyor, ana dilde ibadet hakkı yoktur. Kürtçe, Romanca, Arapça, Çerkezce, ibadet hakkı yoktur. Neden? Bu hutbeler camilere bu dillerde gönderilmiyor. Bu, tek dilciliğin olduğunu gösteriyor. İkincisi, tek dincilik. Hanefilik dışındaki tüm içtihatlar reddediliyor, Aleviliğe dair zaten tümden kapalı” dedi.

‘Diyanet Akademisi’nin çoğulcu felsefeyi de esas alan, din felsefelerine de açık, farklı dinlere de açık bir yapılanması olması gerektiğini vurgulayan Bülbül, “Böyle olacaksa olabilir ama tekçilik olacaksa olmaz; görünen, tekçiliğin olacağı şeklinde” diye konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR