DAD: 2 Temmuz arefesinde yeni bir açıklama yapılmasına ihtiyaç var

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

PİRHA – Demokratik Alevi Dernekleri Genel Merkezi, Hasret Gültekin heykeli üzerinden Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ile yaşanan tartışmalara ilişkin yeni bir açıklama yaptı. DAD, “Yaşanan süreçle ilgili Alevi kurumları dar-didar olup ortak açıklama yapma konusunda ikrarlaştı. Ancak yapılan açıklamaların Alevi toplumuna ulaşmasında yetersizlikler ve gecikme yaşanması nedeniyle 2 Temmuz arefesinde bu konuda yeni bir açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur” dedi. 

Demokratik Alevi Dernekleri Genel Merkezi, Sanatçı Hasret Gültekin’in anıt heykeli üzerinden başlayan tartışma sonrasında yeni bir açıklama yaptı.

“TEMEL ARZUMUZ BİRLİK İÇİN BİR MEYDAN KURMAKTIR”

DAD Genel Merkezi tarafından yazılı yapılan açıklamada “Bir olmanın, iri olmanın, diri olmanın tamda zamanıdır” vurgusu yapıldı. Geçmişte her iki kurum tarafından yapılan açıklamaların Alevi toplumuna ulaşmasında yetersiz kaldığını belirten DAD Genel Merkezi, 2 Temmuz öncesinde yeni bir açıklama yapılması önerisinde bulunarak şu paylaşımda bulundu:

“Yaşadığımız her an, bir tarihin zuhurunu içinde barındırıyor. Her an bir eşiğin kapısını aralamaktadır. Hızır hikmetini bilenler, ‘Yol cümleden uludur’ diyenler, kutsala niyaz olanlar, tarihi sorumlulukların eşiğinde yaşarlar. Aslolan bu zor günlerde inancın kemaleti ile birlenmektir. Bir talip hareketi olarak bu sorumluluğun bilincinde olduğumuzu belirtiriz.

Zamanın çarkı bize durmayı değil, özümüzü dara alarak, el ele vererek, kemalet ile gayret etmeyi, Nahak zihniyete karşı birlik olmayı uygun görür. Birlik olunursa dirlik sağlanır. Yol taşını yol kuşuna atmadan, ‘gönül kırılsın yol kırılmasın’ diyerek, birlik meydanında ikrarlaşmak zamanıdır. Alevi hakikati sorunları çözme konusunda binlerce yıllık kemalete sahiptir.

Alevi süreklerine yönelik zulüm katmerleşerek devam ediyor. Her gün kutsal mekanlarımız yer ile bir ediliyor, inancımıza yönelik baskılar sistemli bir şekilde artarken Alevilerin, Alevi kurumlarının birlik için çerağ uyandırması gerekiyor. Aramızda birlik dili, ruhsal ikrarlaşma kurmadan bu kadar zulüm ile nasıl başa çıkılır. Birlik sağlanamazsa her kurum ya da sürek kendi mekanında kiracı olarak yaşar. Kutsal olan Yol ise, Yol çare ise, dertlere derman ise yolun anlam deryası ile birlenmek Alevi toplumuna karşı sorumluluğun gereğidir. Bir olmanın, iri olmanın, diri olmanın tamda zamanıdır.

Demokratik Alevi Dernekleri olarak temel arzumuz birlik için bir meydan kurmaktır. Doğru zamanda ve mekanda hak kelamını söylemek, yol taşını yol kuşuna atmadan, Alevi süreklerine karşı olan sorumluluğun gereği kongre süreçlerini tamamlayan müsahip kurumlara nezaket ziyaretinde bulunarak düşüncelerimizi yeni görev alan canlara da ilettik.

An itibariyle, Alevi süreklerinin tümüne yönelik baskılar en üst düzeyde yaşanıyor. Kutsallarımız olan dergâhlarımız, ziyaretlerimiz, mekanlarımız, elimizden rızasız bir şekilde ya alınmış ya da destursuz bir şekilde kontrol ve denetim altındadır. Toplumumuza ve değerlerimize yönelik baskılar, nefret suçları en üst düzeyde işlenmektedir; bu suçları işleyenlere ise cezasızlık uygulanmaktadır.

Bu görüşmelerde, daha önce Hasret Gültekin canımızın anıt heykeli ile ilgili yaşanan süreç gündeme geldi. Yaşanan süreçle ilgili Alevi kurumları Dar – Didar olup ortak açıklama yapma konusunda ikrarlaştı. Ancak yapılan açıklamaların Alevi toplumuna ulaşmasında yetersizlikler ve gecikme yaşanması nedeniyle 2 Temmuz arefesinde bu konuda yeni bir açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

“İKRARLAŞTIK”

Bu süreçte müsahip kurumlarla yaşanan tartışma, birbirini itham etme, çözüm konusunda daralma, kurumsal iletişimde eksik kalma, çözüm üretecek müdahalelerde gecikme, bilerek bilmeyerek sorunun büyümesine ortak olmak gibi bir süreci yaşadık. Bu eksiklerimizin bilincinde olarak bir araya gelip ortak akıl ile hareket ederek; inancımıza karşı, Sivas şehitlerine, özelde Hasret GÜLTEKİN canımızın aziz hatırasına, Sivas şehitleri ailelerine,  toplumumuza, demokratik kamuoyuna karşı sorumlu olduğumuzu ve bu sorumluluğun bilincinde olarak özür dilediğimizi belirtiriz.

Bu demde inancımızı, birliğimizi esas alarak toplumumuza, inancımıza, değerlerimize karşı sorumlu olduğumuz, bu sorumlulukla gayret etmemiz gerektiğinin bilincinde olarak ikrarlaştık.

Hak aynamız Hızır yardımcımızdır.”

PİRHA/ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR