‘Demokrasi ve Aleviler’ konulu forum gerçekleştirildi.

0
114

İstanbul Küçükçekmece’de bulunan Garip Dede Dergahında ‘Demokrasi ve Aleviler’ başlıklı toplantı ve forumu gerçekleştirildi. Forumda, Demokrasi Konferansı Aleviler cephesinden değerlendirildi.

 

Garip Dede Dergahı’nda ‘Demokrasi ve Aleviler’ konulu forum gerçekleştirildi.

Foruma, Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı ve Garip Dede Dergahı Yönetim Kurulu Başkanı Celal Fırat, HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, DAD Genel Sekreteri Bülent Felekoğlu, PSAKD Ataşehir Şube ve Cemevi Başkanı Gülsev Kaya, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Aydın Deniz, Yazar Ayhan Aydın, Veli Büyükşahin Dede, zoom üzerinden birçok Alevi kurum temsilcisi ve yurttaşlar katıldı.

Forumda, salondaki katılımcılar ile birlikte zoom üzerinden dahil olan katılımcılara da söz hakkı verildi.

“ALEVİLERİN SÖZÜNÜ, DEMOKRASİ İSTEĞİNİ, DEMOKRASİ KONFERANSINA TAŞIMAK İSTİYORUZ”

Alevi Dernekleri Federasyonu ve Garip Dede Dergahı Yönetim Kurulu Başkanı Celal Fırat, fikir tartışmalarından korkmamak, özgür bir şekilde konuşmak gerektiğini vurgulayarak, “Bizler yan yana durup, birbirimizin elini tutmalıyız. Demokrasi Konferansının güzelliklere yol açmasını diliyorum” dedi.

DAD Genel Sekreteri Bülent Felekoğlu, Demokrasi Konferansı’nın yaklaşık üç aydır bir çok platformda süreç izlediğini ifade ederek şunları kaydetti:

“Bu sürece Aleviler de katıldı. Biz Aleviler halklar ve inançlar üzerinden söz kurduk. Demokratik yaklaşımı güçlendirmeye çalıştık. Bugünkü forumumuzun yaklaşımı Demokrasi Konferansı’na giderken, Alevilerin sözünü, demokrasi isteğini Demokrasi Konferansı’na taşımak. Temel hedefimiz ülkenin her yerindeki mücadele dinamiklerinin birlikte söz kurabilmesini sağlayabilmek.”

“ALEVİLER İÇİN ACİL DEMOKRASİ!”

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu ise, “Demokrasi, bizim gibi haksızlığa uğrayan toplulukların yaşadığı ülkelerde vazgeçilmez bir unsur. Çünkü bizim hakkımızı koruyacak tek öğe demokrasidir. Bizler, yani Aleviler açısından da acil demokrasi ve hemen demokrasi diyorum” şeklinde konuştu.

Yazar Ayhan Aydın, “İnsanın insana düşman edildiği ve bu düşmanlık üzerinden siyaset yapılan bir ülkedeyiz. Birlikte yaşama kültürünü ortadan kaldırmak için ellerinden gelen her şeyi yaptılar ve yapmaya devam ediyorlar” diyerek şöyle devam etti:

“Biz Alevi Bektaşi toplumu doğuşumuzdan demokratız. Aleviler bu ülkeden ve dünyadan barışın, kardeşin, dostluğun, gerçek olduğu, hakça üretimin olduğu dünya ister. Okumak ve yolunu, erkanını yaşamak ister. Alevi Bektaşi toplumu bencil değildir, ezilen azınlıklarının sesini yükselttiği her yerdedir. Bu devlet yurttaşına, yurttaş gibi davranıncaya kadar bilinçli insanlar haklarını aramaya devam edecektir.”

“ALEVİLER İYİLİKTEN, EŞİTLİKTEN YANA BAKMIŞ VE BU AÇIDAN BEDELLER ÖDEMİŞTİR”

PSAKD Ataşehir Şube ve Cemevi Başkanı Gülsev Kaya da, demokrasi kavramının tartışılması gereken bir kavram olduğuna değinerek, “İçinde yaşadığımız ülkede Aleviler, öğretisi, inancı, yolu gereği iyilikten, güzellikten, eşitlikten yana bakmış ve bu açıdan bedeller ödemiştir. Bugün nasıl bir demokrasi istiyoruz ve bu demokrasiyi nasıl kuracağız meselesini  konuşmalıyız. Birlik, söylem olarak bakınca güzeldir ama bunu hangi yol ve yöntemlerle yapacağımız da önemlidir. Alevi toplumunun ihtiyaçlarını iyi belirlemek gerekiyor” dedi.

“BİZ ALEVİLER NASIL BİR DEMOKRASİ İSTEDİĞİMİZİ ÖNCELİKLE KENDİ İÇİMİZDE TARTIŞMALIYIZ”

Forumda konuşan Veli Büyükşahin Dede,  Alevilerin önce kendi içlerinde nasıl bir demokrasi istediğini tartışmaları gerektiğini belirterek, “Kavramın içini tam doldurmadan, ne istediğimizi bilmeden demokrasi isteği çağrıları karşılık bulmaz. Biz Aleviler önce kendi içimizde ne istediğimizi, nasıl bir demokrasi istediğimizi tartışmamız, konuşmamız gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

Avrupa ve Türkiye’nin bir çok kentinden Alevi kurum temsilcisi, dede, ana, yazar, aydın ve aktivist konuşma yaparak demokrasinin Alevi inancının merkezinde yer aldığını belirterek, ortak mücadelenin yükseltilmesi çağrısında bulunuldu.

PİRHA/İSTANBUL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here