Dersim’in Sorpiyan/Yenikonak köyünde görkemli bir cemevi yapılıyor –

Dersim’in Sorpiyan (Yenikonak) köyünde görkemli bir cemevi yapılıyor. Oldukça geniş bir alanda inşa edilen, sıradışı mimarisiyle dikkat çeken cemevini yaptıran iş insanı Ali Büyükdağ, cemevi alanına koydurduğu bir kitabede “İnsanların farklılıklarının zenginlik olarak görüldüğü, birlikte ve bir arada yaşamanın huzur ve mutluluğunun paylaşıldığı bir mabet olmasını temenni ediyorum” diyor.

Pertek yolu üzerinden bulunan, Dersim merkeze bağlı Sorpiyan (Yenikonak) köyünde cemevi yapılıyor. Oldukça geniş bir alanda inşa edilen, sıradışı mimarisiyle dikkat çeken cemevi, çevre düzenlemesi bittikten sonra faaliyete girecek. Bina iç mekan inşaat ve ince işleri tamamen bitmiş olan cemevinde şu an hızlıca çevre düzenlemesi yapılıyor.

Cemevinin ismi Sorpiyan (Yolkonak) Köyü Hasan Hüseyin Kültür ve Cemevi olarak belirlenmiş.

“BU CEMEVİNİN HİÇBİR YERDE ÖRNEĞİ YOK”

Cemevi inşaatıyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Yolkonak köyü muhtarı Mahmut Yalçın, yapılan cemevinin, Dersim ve çevre iller dahil hiçbir yerde bir örneğinin olmadığını, mimarisine çok özenildiğini ve hassasiyetle yapıldığını belirtti.

Yalçın, “Bu cemevi hem köyümüz hem de komşu köyler için yapıldı. Cenazesi olan buraya getirir. Burada morgda bekler. Dışardan gelenler varsa burada bekleyebilir, cenazesini yıkamaya alırlar. Burada gerekli bütün hizmetler yapıldıktan sonra köyüne, mezarına defnedilir” dedi.

Cemevinin artık bitme aşamasına geldiğini, şu an çevre düzenlemesi yapıldığını, geriye sadece yeşillendirme ve ağaçlandırma çalışmalarının kaldığını söyleyen Yalçın, hava şartları iyi giderse inşaatın kısa sürede biteceğini ve hizmete gireceğini söyledi.

“KÖYÜMÜZ İÇİN BÜYÜK BİR YATIRIM”

Cemevinin kültür merkezi olarak da kullanılacağını ifade eden Yalçın, “Tesisin içinde muhtar odamız var, cem salonu var. Mutfak ve yemekhane dahil her şeyimiz mevcuttur. Burada kültürümüze, örf ve adetlerimize göre cem bağlanabilir. Hayır yemekleri verilebilir” dedi.

Yeni cemevinin muhtemelen Cem Vakfı’na bağlanacağını belirten Yolkonak köyü muhtarı Mahmut Yalçın, cemevinin köylerine değer kattığını ve kendileri için büyük bir yatırım olduğunun altını çizdi.

“DERSİM AYDINLIK VE ÇAĞDAŞ UYGARLIĞIN BEŞİĞİDİR”

Cemevini inşa ettiren ve kendisi de Sorpiyanlı olan iş insanı Ali Büyükdağ, cemevi alanına koydurduğu bir kitabede şunları ifade ediyor:

“Cemevimizin bulunduğu bu topraklar, kadim İsmiyle Dersim şimdiki adı ile Tunceli, aydınlık ve çağdaş uygarlığın adeta beşiği ve membasıdır. Binlerce yıl boyunca değişik dilden, ırktan, inançtan insanlara ev sahipliği yapmıştır. Bizler, bu coğrafyanın kök medeniyeti olarak, geçmişte ve yakın tarihte birlikte yaşadığımız, insanlık tarihini beraber paylaştığımız, her dilden, her dinden, her inançtan, her ırktan bize miras kalan tüm uygarlıkları saygıyla anıyor ve kalbimizin ışığı ile selamlıyoruz.

EN SON EKLENENLER