Dertli Divani: Laik bir devlet yapısında Diyanet gibi bir teşkilat olmamalı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Alevi Yol Yürütücüsü Dertli Divani, Türkiye’de inançlara eşit davranılmadığını belirterek, “Laik bir devlet yapısında Diyanet gibi bir teşkilatın olmaması gerekir. Devlet, din tüccarlığı yapamaz, hiçbir dinin, hiçbir mezhebin propagandacısı konumuna kendini koyamaz” dedi.

Alevi Yol Yürütücüsü Dertli Divani, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın (DİB) varlığına ilişkin konuştu.

DİB gibi bir yapılanmaya bu ülkede ihtiyaç olmadığını söyleyen Divani, devletin her inanca eşit mesafede yaklaşması gerektiğini belirtti.

“LAİK DEVLET YAPISINDA DİYANET GİBİ BİR TEŞKİLATIN OLMAMASI GEREKİR”

Anayasaya göre laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olduğumuzu ve iktidarların da buna uygun davranması gerektiğini ifade eden Divani, “O halde laik bir devlet yapısında Diyanet gibi bir teşkilatın olmaması gerekir. Diyanet, Cumhuriyetin ilk kurulduğu yıllarda zorunluluktan dolayı gündeme gelmiştir. Ülkemizde Diyanet’e gerek yoktur. Alevi toplumu, tüm aydınlar, ilericiler, laikler, demokratlar ırk, din, dil, renk, cinsiyet ayrımı yapmaz. Dileğimiz, arzumuz, isteğimiz ve mücadelemiz şudur ki devlet bütün inançlara eşit mesafede olsun” dedi.

“DEVLET, DİN TÜCCARLIĞI YAPAMAZ”

Farklı inanç ve ibadet anlayışına sahip olan toplulukların bir başkasına kendilerini kabul ettirme, dayatma gibi  çabalarının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Divani şöyle devam etti:

“Ülke yönetiminin de aynı zamanda hiçbir inancın hiçbir dinin müzisyenliğine soyunmaması gerekiyor. Bütün ırkların, renklerin, milliyetlerin, inançların birbirine zarar vermeden, birbirini yok saymadan kardeşçe bir arada yaşamasını sağlamak, laik, demokratik, sosyal hukuk devletinin en başta gelen görevidir. Devlet, din tüccarlığı yapamaz, hiçbir dinin, hiçbir mezhebin propagandacısı konumuna kendini koyamaz” şeklinde konuştu.

Cebrail ARSLAN/ANTALYA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR