Diyarbakır’da Hızır Ceminde ‘Can olmasını bilelim, yan yana olalım’ mesajı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Diyarbakır Şubesi/Cemevinde Hızır Cemi yapılırken, lokmalar pay edildi. Hızır ayına ilişkin konuşan Dede Karkın Ocağı’ndan Musa Karkın, “Nerede darda zorda kalana yardım eden olursa biz onu Hızır biliriz” dedi.

Almanya’da faaliyet yürüten Hızır Vakfı’nın katılımıyla Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Diyarbakır Şubesi/Cemevinde Hızır Cemi yapıldı.

Dede Karkın Ocağı’ndan Musa Karkın‘ın gülbengiyle Hızır lokması pay edilmeye başlanırken, Almanya’da yaşayan ve Hızır Vakfı kurucu Başkanı Murat Durmaz ile Şah Ahmet Yesevi Ocağı’ndan Ali Ekber Erden de katıldı.

Hızır Cemi, Şah Ahmet Yesevi Ocağı’ndan Ali Ekber Erden dedenin gülbeng okumasıyla başladı. Dede Karkın Ocağı’ndan Musa Karkın dedenin yürüttüğü cemde zakirliği ise Halil İbrahim Erkul yaptı.

“CANA YETİŞEN KİM İSE HIZIR ODUR”

Hızır ayına ilişkin konuşan Musa Karkın dede şunları söyledi:

“Canlar; Hızır, cana yetişen kim ise Hızır odur. Hızırın, Hakk tarafından büyük bir yetkiye sahip olduğu açıklanmaktadır ki Hızır, hem nebidir hem velidir. Olacakları önceden bilebilecek bir yeteneğe sahip olduğu açıklanır. Biz bunu nerede darda, zorda kalana yardım eden olursa biz onu o şekilde Hızır biliriz. Diğer deyimlere rivayetlere göre Hızır ve İlyas’ın mevsim değişikliğinde bir araya geldikleri anlatılır ki Hızır karada, İlyas denizde darda, zorda kalanları imdadına yetişir.”

“HIZIR, SEVGİDİR, BARIŞTIR, YOLDAŞLIKTIR”

Ali Ekber Erden dede ise şöyle konuştu:

“Bizim inancımızda kapı çok kutsaldır. Üst eşik kimdir.  Hz. Muhammed Mustafa’dır. Kapıdan Şah-ı Merdan Ali’den rızalık alarak içeri girdik. Şu kapıdan içeri girdiğimizde bizde dini, dili, ırkı, cinsiyeti ne olursa olsun insan olmak çok önemlidir. Bizler Alevi toplumu olarak kendi cemevlerimizde ibadetlerimizi can cana, cemal cemale yapıyoruz. Niye? Çünkü Hakk’ın nuru insanoğlunda tecelli etmiştir.

İnsanoğlu ne varsa kendinde arasın. Yerde gökte hiçbir şey sabit değildir. İnsan birbirinin kalbindedir. Her şey burada gizlidir. Bizler can olursak, bizler bir olursak, bizler diri olursak hiçbir şeyden mahrum kalmayız, her şeyi başarırız. Yeter ki can olalım. Can olmasını bilelim. Yan yana olalım. Omuz omuza olalım, omuz omuza mücadele edelim. Dedim ya buradan girdikten sonra Ali Ekber dede pirdir, buraya cumhurbaşkanı gelmiş, başbakan gelmiş fark etmiyor, insan olarak gelecek buraya. Burada makam yok, burada can vardır. Hızır nedir? Hızır sevgidir, Hızır barıştır, berekettir, kardeşliktir, yoldaşlıktır, candır. Can olmasını bilelim.”

Kaynak: PİRHA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR