DKG’den Can Yayınları’na çağrı: Ahlaksız yayını toplatıp, Alevi toplumundan özür dileyin

Post date:

Author:

Category:

Dersim Kültür ve Tarih Merkezi (DKG) Can Yayınlarından çıkan “Lolita” isimli kitaptaki “ensest” kelimesinin “Kızılbaş” olarak çevrilmesini kınadı. Konuya ilişkin yapılan açıklamada “Kitabın Almanca’sında geçen ‚’Inzest’ kelimesinin çevirmen tarafından çarpıtılarak ‘Kızılbaş’ olarak çevrilmesi, ahlaksızca bir çarpıtma, kasıtlı olarak bir inancı karalama, düşmanca yaklaşma gayretinden ibarettir” denildi. 

Fatih Özgüven’in çevirisini yaptığı “Lolita” adlı kitapta Alevilere yönelik nefret söylemi tepkileri de beraberinde getirdi.

Can Yayınları imzası ile çıkan “Lolita” isimli kitapta “İnzest” (ensest) kelimesini Türkçe’ye “Kızılbaş” olarak çeviren Özgüven’e bir tepki de Dersim Kültür ve Tarih Merkezi’nden geldi. Yazılı yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Can Yayınları Yönetimine!

Fatih Özgüven tarafından Türkçe çevrisi yapılan ve Alevi toplumuna büyük hakaret içeren; “LOLITA Nabokov” kitabının yayıneviniz tarafından yayınlanması ve PDF´sinin henüz internette bulunması, biz Alevileri çok derinden yaralamıştır.

Kitabın Almanca’sında geçen ‚’Inzest’ kelimesinin çevirmen tarafından çarpıtılarak ‘Kızılbaş’ olarak çevrilmesi; ahlaksızca bir çarpıtma, kasıtlı olarak bir inancı karalama, düşmanca yaklaşma gayretinden ibarettir.

Uzun yıllar önce yobaz ve cahillerin, Alevilerin katledilmesini meşrulaştırmak için uydurdukları ve nifak tohumu ekerek yaydıkları; ‘Mum Söndü!’ iftirası ne yazık ki günümüzde halen bu çevreler tarafından tekrarlanmaktadır. Yayıneviniz tarafından yeniden basılan bu kitap; maalesef bu ahlaksız iftiranın günümüze yansıması ve çirkin bir yakıştırmadır.

Yayıneviniz tarafından da yayınlanan bu tür çirkin yayınlar toplumsal barışı sağlamadığı gibi toplumun bölünmesine ve düşmanlaşmasına hizmet etmektedir. Bu yayınınız aynı zamanda yasal bir suç teşkil etmektedir.

Biz bir Dersim Alevi-Kızılbaş kurumu olarak; yasal hakkımızı saklı tutmak koşulu ile sizleri bu haksız ve ahlaksız yayını bir an evvel toplatmaya ve Alevi toplumundan özür dilemeye davet ediyoruz. Can yayınları gibi köklü bir kurumun, böylesine çirkin bir olayda anılması, Kızılbaş-Alevi-Hümanist insanları derinden yaralamıştır, umarız aynı hassasiyeti siz de hisseder, gerekeni yaparsınız.”

(HABER MERKEZİ)

ahlaksız yayınalevican yayınlarıçeviriDersim Kültür ve Tarih Merkezikızılbaş

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR