Erdoğan: Zorunlu din dersleri kaldırılsın, imam hatipler de kapatılsın!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV)Antalya Şube Başkanı Nurettin Erdoğan, zorunlu din dersleri konusunda mücadelelerinin devam ettiğini söyledi. Zorunlu din dersinin olmaması gerektiğini belirten Erdoğan, “AİHM karalarına uyularak imam hatipler mevcut eğitim sisteminden kaldırılmalı” dedi.

2020-2021 Eğitim ve öğretim yılının 6 Eylül’de açılacak olmasıyla birlikte zorunlu din dersi konusu da tekrar gündeme geldi. Alevi toplumu, din derslerinin bir bütün olarak müfredattan kaldırılması yönündeki taleplerini dile getirmeyi sürdürüyor.

18 YILDA 16 KEZ EĞİTİM MÜFREDATI DEĞİŞTİRİLDİ”

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV)Antalya Şube Başkanı Nurettin Erdoğan, zorunlu din dersleri konusunda mücadelelerinin süreceğine dikkat çekti. Nurettin Erdoğan ayrıca “Mevcut hükümetin 20 yıldır dayatmış olduğu çarpık eğitim sistemine karşı Antalya Şubesi olarak mücadele vermekteyiz” dedi. Erdoğan, sık sık değiştirilen müfredata işaret ederek şu açıklamayı yaptı:

“18 yılda 16 sefer eğitim müfredatının değiştirilerek toplumun temel eğitim sistemini tamamen bozdular. Biz de bu eğitim sistemine karşı vermiş olduğumuz mücadelede ‘Eğitim nasıl olmalı, nasıl uygulamalı bir sisteme geçilmeli?’ bunu dile getirdik ama bir türlü gerekli yerlere sesimizi duyuramadık.

Bizler ne kadar bunlara karşı bir direnç göstersek de yine bildiklerini okuyorlar. Ama bizler mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. 2021- 2022 eğitim müfredatının daha düzenli, daha tertipli, daha yüz yüze bir eğitim sistemine geçilmesi için gerekli yerlere gerekli mesajları göndereceğiz.”

“VATANDAŞA İBAN GÖNDEREN HÜKÜMET EĞİTİMİ ÜCRETSİZ YAPMALI”

Nurettin Erdoğan, eğitim sisteminin tamamen temel eğitime dönüşmesi gerektiğine vurgu yaparak yüz yüze eğitime geçilip, sınıfların ise daha az kapasiteye düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Erdoğan, eğitimin ücretsiz hale gelmesi gerektiğini de belirterek “Hükümetin, afetlerde vatandaşa İBAN göndermesi gibi eğitim sistemindeki giderlerin de vatandaşlara yüklememesi gerekiyor. Bu mevcut hükümetin görevidir. Burada da liyakat çok önemlidir. Başa gelen yöneticilerin tamamı liyakata uymalı ve o şekilde eğitim verilmelidir” ifadelerini kullandı.

“HERKESİN İNANCI, KÜLTÜRÜ KENDİNE”

Nurettin Erdoğan, eğitim sistemiyle ilgili en temel taleplerinin zorunlu din derslerinin kaldırılması olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:

“Bu hususta kendi okuduğumuz dönemlerde de bu mücadeleyi vermiştik. Bu ülkede zorunlu din dersleri insanları belli bir ayrışmaya sokmaktadır. Herkesin inancı, herkesin temel kültürü kendine aittir ve onu yaşama hakkına da sahiptir. Bunu hiçbir zaman siyasi iktidarlar belirleyemez ve onlar hakkında karar veremezler. Bunlar bizim kendi inancımız ve kendi kültürümüzdür. Biz istediğimiz gibi bu ülkede hür bir biçimde her etnik grup, her inanç, kendi kültürünü yaşamalı yaşayabilmeli ve halkların hakları eşit bir şekilde dağıtılmalı. Bunun için gereken mücadeleyi vereceğiz, bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. İkinci aşama olarak AİHM karalarının uygulaması, imam hatiplerin mevcut eğitim sisteminden kaldırılması ve bu sınıfların yerine eğitim sisteminin daha doğru bir yapıya sahip olabilmesi için kullanılmalı. Zaten ülkemizde yeterince imam hatip mezunu imam var. Çoğunlukta Diyanet, devletin desteğini de arkasına alarak her türlü etnik yapı üzerinde kendi ağırlığını koymaya çalışmaktadır. Bunun da gerici, bağnaz, yobaz düşünceden farkı yoktur. Bugün Taliban Afganistan’da ülkeyi ne hale getirdi ise buradaki ziynet de bizi o aşamaya götürecektir ama burası laik Türkiye Cumhuriyetidir, mozaik bir ülkedir. Bizler hiçbir zaman asla buna müsaade etmeyiz.”

Cebrail ARSLAN/ANTALYA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR