Garip Dede Dergahında aşure lokmaları paylaşıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İstanbul Küçükçekmece’de bulunan Garip Dede Dergahında Aşure lokması paylaşıldı. Alevi yurttaşların yoğun katılım gösterdiği dergahta bir konuşma yapan Alevi Dernekler Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat, “Cemevlerimiz ve dergahlarımız şu anda adeta işgal altında. Hacı Bektaş Veli Dergah’ı şu an müze olarak hizmet ediyor. Buranın Alevilere teslim edilmesini istiyoruz” dedi.

İstanbul Küçükçekmece’deki Garip Dede Dergahında Aşure lokması paylaşıldı. Alevi yurttaşların yoğun katılım gösterdiği programda Aşureler pay edilmeden önce lokma duası yapıldı.

Programa Garip Dede Dergâhı Yönetim Kurulu Başkanı Celal Fırat, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Eşit Başkanı Hüseyin Mat, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu ile sanatçılar Muharrem Temiz, Tolga Sağ, Demali Çelik ve Gülcihan Koç katıldı. Garip Dede Dergâhı Başkanı Celal Fırat sanatçılara plaket verdikten sonra aşure ve lokmalar pay edildi.

“CEMEVLERİMİZ VE DERGÂHLARIMIZ İŞGAL ALTINDA”

Cemevlerin ve dergâhların şu anda adeta işgal altında olduğunu belirten Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Garip Dede Dergâhı Yönetim Kurulu Başkanı Celal Fırat, “Hacı Bektaş Veli Dergah’ı şu an müze olarak hizmet ediyor. Buranın Alevilere teslim edilmesini istiyoruz” dedi.

“KERBELA’DA YAŞANANLAR HALA YAŞANIYOR”

Hala zorunlu din dersleri ile Alevi çocukların asimile edildiğini vurgulayan AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat, “Kerbela’da yaşananlar hala yaşanıyor ama Alevileri tüketebilirler mi? Bakın çevrenize hala ikrar vermiş yolunu sürdüren milyonlarca Alevi var. Bu tarih var oldukça devam edecek. Bugün burada sadece acımızı yaşamıyoruz aynı zamanda başımızı dik tutup bize dayatılanları reddetmek için bir araya geliyoruz. Aşuremizi değil coşkumuzu da ortak aklımızı da burada paylaşıyoruz” dedi.

PİRHA/İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR