Gümüş: Yavaş yavaş asimile ediliyoruz

0
86

Alevi köylerine yapılan camilerin tek amacının Aleviliği asimile etmek olduğunun altını çizen PSAKD Ortaca Cemevi yönetim kurulu üyesi Seyit Ali Sultan Ocağı’na mensup  Dede Cahit Gümüş, ” Yavaş yavaş asimile ediliyoruz. Bizim bunlara karşı uyanık olmamız lazım” dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Ortaca Cemevi yönetim kurulu üyesi Seyit Ali Sultan Ocağı’na mensup  Dede Cahit Gümüş, Alevi köylerine yapılan camilere ilişkin PİRHA’ya konuştu.

Alevi köylerine yapılan camilerin tek amacının Aleviliği asimile etmek olduğunun altını çizen Gümüş, “Çorumluyum ve  benim köyümde de aynı uygulama var. Diyanet Alevi köylerine hoca atayarak yurttaşların Alevilikten uzaklaşmasını amaçlıyor” dedi.

“DEDELER DEVLETİN DEDESİ OLAMAZ”

Cemevlerinde geçmişten günümüze gönüllülüğün esas alındığını belirten Gümüş, “Dedeler devletin dedesi olamaz. Biz gönül rızalığı, yani hakkullah denen vatandaşın, canın kendi isteği, kendi gönlünden koptuğu ile biz ayakta durmuşuz. Dedelerimiz şimdiye kadar bu şekilde yani maaşla, şunla, bunla bugüne kadar gelmemiştir. Ben o dedelerin ellerinden öpüyorum. O zor şartlarda benim pirim Malatya’dan gelirdi ve cem olurduk” diye konuştu.

“YAVAŞ YAVAŞ ASİMİLE EDİLİYORUZ”

Gümüş, sözlerine şöyle devam etti:

“Alevilerde yaz dönemlerinde bildiğiniz gibi işler yapılır, ambarlara erzaklar doldurulur, cemler kışın yapılırdı. Kışın görgü cemleri, kurban, Abdal Musa, musahip cemleri, perşembe akşamları çörek cemleri yapılırdı. Ve bu şekilde biz büyüdük. Ama şimdiki bu hükümetin yapmış olduğu Aleviliği asimile etmektir. O genç çocuklar yarın büyüdüklerinde diyecekler ki bizim köylerimizde ezan okunuyordu. Yani yemin etse başı ağrımayacak. Bunlar ileride bizim başımıza bela olacaktır.

Aleviliği asimile etmek için bunu yapıyorlar. Benim köyümde de bu var. Cami yok, namaz kılan yok, namaza giden yok ama bu şekilde asimile ediliyor. Ne yapılıyor? Yavaş, yavaş benim memleketimin çevre bir köyünde öyle bir olay yaşanmış. Önce bir cami yapmışlar, bir tane hoca atamışlar hoca sokakta yaşlılar otururken demiş ki ya niye oturuyorsunuz? Bir şey mi olacak, bundan bir zararımız mı olacak gelin camiye gidelim. Yavaş yavaş asimile ediliyoruz. Bizim bunlara karşı uyanık olmamız lazım.”

Cebrail ARSLAN/ Ortaca- MUĞLA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here