Hamm Cemevinde aşure lokması dağıtıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

MEHMET TANLI

12 gün boyunca süren matem oruçlarının ardından AABF ‘ye bağlı Hamm Hohestrasse‘deki Cemevi’nde Aşure lokması paylaşımı yapıldı.

Muharrem ayı, Kerbela’da şehitlerinin anıldığı lokma dağıtımına Hamm Anakent Belediye Başkanı Marc Herter, Bölge Milletvekili Mıchael Thews, AABK İnanç kurulu başkanı Cafer Kaplan dede, davetli birçok Sivil toplum örgütü üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve 200 ün üzerinde dernek üyesi, kardeş Unna ve Hakbir Cemevlerinin başkan ve yöneticileri katıldı.

Aşure dağıtılan ve geniş bir katılımla geçen bugünde Emre Kalyon da üç nefes okudu. Aşure günü Dernek yöneticisi Cansel Kaplan ‘ın Kerbela, Matem oruçları, Alevi inancı, Alevilerin yaşama bakışları, evrensel değerlere olan hümanist, insancıl sevgi ve insan odaklı bakış açılarını ve bu değerlere olan bağlılıklarını dile getiren Almanca olarak özellikle geniş biçimde katılan davetli Alman misafirlere hitap eden konuşmasıyla başladı.

Cemevlerine saldırı kabul edilemez

Cansel Kaplan ‚‘‘ Türkiye‘ de ve Almanya‘da Cemevlerine yapılan saldırıları kabul edemeyiz, suçluların bir an evvel yakalanıp cezalarını çekmelerini istiyoruz‘‘ dedi.  Daha sonra söz verilen Hamm Anakent Belediye Başkanı Marc Herter‘ de konuşmasında barışa vurgu yaptı ve Ukrayna savaşının barışın ne kadar kırılgan bir şey olduğunu söyleyerek her zaman Alevilerin arasında olmaktan duyduğu mutluluğu samimi sözlerle ifade etti.

Biz hiç zalim olmadık, saldırılar bir an evvel son bulmalı

Aşure gününde son konuşmayı AABK İnanç kurulu başkanı Cafer Kaplan dede yaptı. Cafer Kaplan Dede ‚‘‘ Bizim için Kerbela yas üzüntü ve orada acımasızca katledilen ulularımızı yad etme, anma zamanıdır. Aleviler olarak bizler her zaman sevgi ve barıştan yanayız. Dünyanın neresinde olursa olsun acı çekenlerle, zulüm görenlerle dayanışma gösterir onların hissiyatlarını paylaşırız. Son saldırılar bizi diz çöktüremez. Bizler ikrarımızdan dönmeyiz. Temennimiz şu ki, bu saldırılar bir an evvel son bulsun, ülkemizde huzur, barış olsun, başta Aleviler olmak üzere ayrımcılığa uğrayan bütün toplum katmanları haklarına kavuşsun. Bizler Kerbela’da, Maraş’ta, Çorum’da, Sivas’ta, Gazi de Gezi de şehit olduk ama hiç Zalim olmadık. İnançlı onurlu bu duruşu gelecek kuşaklara taşımak niyetiyle aşuremizin tüm insanlığın birliğine vesile olmasını ve kabulünü aşk-ı niyaz ediyoruz’’ şeklinde konuştu.

Cemevi Başkan Mehmet Akbaba ve yönetiminin birlikte organize ettiği Hamm‘daki bu önemli etkinlik Eyalet Milletvekili ve Hamm Büyükşehir Belediye Başkanın da Aşure kazanı başında, Aşurenin dağıtımından önce Cafer dedenin gülbenk (dua) verirken ona katılımı, kazanı karıştırmaları ve lokmaların birlikte yenmesiyle son buldu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR